logo

reklam

EFSANE ÖĞRETMEN TEKIŞIK ŞEBİN’DE ANILDI

Şebinkarahisar Kaymakamlığı, 86 yıllık yaşamını Türk Milli Eğitimine adayan Öğretmen Hüseyin Hüsnü Tekışık için anma töreni düzenledi.

 

 

 

DSC_0088

Kitaplarından kazandığı parayla 19 okul ve pek çok eğitim kurumu yaptırarak bağışlayan efsane öğretmen Tekışık doğduğu topraklarda anıldı.  Tekışık için aramızdan ayrılışının yıldönümünde Şebinkarahisar’ da, Kaymakamlık tarafından anma programı düzenlendi.

DSC_0136

Program, Tekışık Cami’sinde Mevlid-i Şerif okutulması ve ardından düzenlenen yemekle başladı. Programa, CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu,  Kaymakam Murat Çağrı Erdinç, Belediye Başkanı Şahin Yılancı, Giresun Üniversitesi Rektör Yardımcıları Mahir Kadakal  ve aileyi temsilen Tekışık Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri Işık Karabıyık, M.Işık Tekışık Erol Ünal Karabıyık  ve kalabalık bir halk topluluğu katıldı.Ardından da Atatürk Meydanı'ında Hüseyin Hüsnü Tekışık’ın yaşamından kesitler sunan fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı.

DSC_0159Hüseyin Hüsnü Tekışık Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansta bir konuşma yapan Işık Tekışık ve Işık Karabıyık babalarının kendi ilçesinde anılmasından büyük mutluluk duyduklarını belirtti.Tekışık Kaymakam Murat Çağrı Erdinç ve diğer yetkililere teşekkür etti. 

DSC_0168

BEKTAŞOĞLU: TEKIŞIK ÖRNEK BİR YURTSEVER

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu da konuşmasında, babasının da Köy Enstitülü bir öğretmen olduğu için bu etkinliğe özellikle katıldığını söyledi. Tekışık’ın; Cumhuriyet aydınlanmasının meşalesini yakan çağdaş uygarlık yolunun önderlerinden Köy Enstitülü bir öğretmen olduğunu vurgulayan milletvekili, Şebinkarahisar’ın pek çok ünlü şahsiyet yetiştirdiğini ancak Tekışık’ın ilçeyle adeta özdeşleştiğini ifade ederek  ” Ben O’nun hakkında uzun uzadıya konuşmak istemiyorum. Ama herkese özellikle ülkemizin yaşadığı bu kötü günlerde Tekışık öğretmenimizin, Şebinkarahisar’dan başlayan, Bingöl Karlıova’da süren ve nihayet geçen yıl noktalanan yaşam öyküsünü okumasını öneriyorum.Orada her şey var. Herkes kendisine mutlaka bir örnek bulacak.

Ben o öyküde cumhuriyete olan inanç, vatanseverlik ve bu ülkenin eğitim yoluyla kalkınıp gelişeceğine olan kararlılık gördüm. Hepimiz Merhum Tekışık gibi bir yurttaş olmalıyız. Arkamızda tıpkı  onun ki gibi örnek yaşam öyküleri bırakmak için çaba göstermeliyiz”diye konuştu.

İlçe Kaymakamı Kaymakam Murat Çağrı Erdinç ve yapılan diğer konuşmaların ardından Ünal Çalık tarafından düzenlenen Tekışık’ın hayatı, eserleri ve felsefesine anlatıldığı konferans ve belgesel ilgiyle izlendi.

Anma etkinliği programının sonunda Işık Tekışık ve Işık Karabıyık’a kaymakamlık tarafından hazırlanan plaket takdimi yapıldı. DSC_0164DSC_0158DSC_0185DSC_0180DSC_0190

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?