Giresun

ECDAT MEZARLARI ÜSTÜNE TUVALET YAPILMASINA KİM ONAY VERDİ?

BELEDİYE TARİHE KARŞI İŞLENEN BU SUÇA ORTAK OLMAMALI

1896 yılında yapılarak ibadete açılan Giresun Çınarlar Mahallesinde bulunan Çınarlar Cami avlusundan Osmanlı mezarlığına üzerine tuvalet ve şadırvan yapılıyor. Bu ecdattan kalan tarihi mirasın yağma ve talanına Giresun Belediyesi’nin önayak olduğu ortaya çıktı.

ÇINARLAR CAMİ AVLUSUNDAKİ 1700’LÜ YILLARDAN KALMA MEZAR TAŞLARI, TUVALET VE ŞADIRVAN İNŞAATINDA PARÇALANDI

Ak Partili Başkan Aytekin Şenlikoğlu ve Cumhur İttifakı partilerinin oylarıyla müftülüğe devredilen caminin musalla taşının olduğu alanda yapılan inşaat çalışmaları sırasında Osmanlı döneminden kalma mezar taşları bulundu. Ancak inşaat buna rağmen devam edince taşlar iş makinaları tarafından tahrip edildi. 1700’lü yıllardan kalma mezar taşlarının parçalanmış hali yürek sızlattı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları Yüksek Kurulu tarafından Korunması Gereken Kültür Varlığı olarak tescillenen cami ve avlusuna tuvalet ve şadırvan inşaatı ısrarı sürerken belediyenin bir girişimde bulunmaması tepki çekiyor.
CHP BAŞVURUDA BULUNDU
Öte yandan CHP inşaatın durdurulması için harekete geçti. CHP’li meclis üyesi Fuat Köse’nin konuyu gündeme getirmesinin ardından Merkez İlçe Başkanı Murat Bektaş, Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Kuruluna başvuruda bulunduklarını açıkladı. “Mezar taşları bir kentin tarihini, kültürünü ve medeniyetini yansıtan yazıt mahiyetindedir. Bu nedenle bu çalışmalar yapılırken büyük bir özen gösterilmelidir” diyen Bektaş, “Bahse konu alanda yapılmak istenen tuvalet ve şadırvan ihtiyacı ile tarihi değer kıyaslandığında elbette tarihten yana tavır alınması gerekmektedir”dedi. Bektaş,”Bu konuda benzer hassasiyeti diğer siyasi parti temsilcilerimizden de beklediğimizi belirtir sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir