Giresun

DR.ALİ MENEKŞE İÇİN ANMA TÖRENİ DÜZENLENDİ

Giresun’da 15 yıl önce bir hastası tarafından öldürülen Dr. Ali Menekşe, ölüm yıldönümünde adının yaşatıldığı ve hastane önünde düzenlenen törenle anıldı.

Giresun Tabipler Odası Başkanı Dr. Erhan Demirelli, törende yaptığı konuşmada, Dr. Menekşe’nin şehit oluşunun üzerinden 15 yıl geçmesine rağmen sağlıkta hala şiddetin önüne geçilemediğini söyledi. Demirelli, “ Hastalarımız veya yakınları tarafından şiddet gördüğümüzde yanıyor, yıkılıyoruz” dedi.

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Muhammet Bulut ise “Çok sevilen bir doktorumuz, meslektaşımız bundan 15 yıl önce görev yaptığı hastanede bir hastası tarafından şehit edildi. Ne yazık ki bu sağlıkta şiddette bir son olmadı. Bu konuda çeşitli düzenlemelerin yapılması gerekiyor. 2012 yılında beyaz kodla ilgili bakanlığımızın bir çalışması oldu. En son Ceza Muhakemesi Kanunu’na dahil edilen katolog suçlarla ilgili düzenlemeler yapıldı. Bu konuda daha neler yapılabilir bu konuda bizler de çalışıyoruz. Bununla ilgili yakın zamanda çalıştaylarda bulunduk. Bu konuda meslek kuruluşlarımızla tekrar bir çalıştay düzenleyebiliriz. Bu konuda sağlığa şiddeti yönlendiren faktörler nelerdir, toplumsal bilinçlendirmenin artması noktasında neler bir şeylerin yapılması ve yöneticilerin çalışan noktasında neler yapılabilir üzerinde meslek örgütleri çalışmalarını sürdürüyor. İsterdik ki şehit meslektaşımız şiddetin son kurbanı olsun ama öyle olmadı. Böylesine değerli, sevilen bir meslektaşımızın üzüntüsü hala çok taze. Kurumum ve şahsım adına şükran, minnet ve saygıyla anıyoruz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından okunan Kur’an-ı Kerim okundu ve anma töreni sona erdi.
Menekşe için düzenlenen törene Tabipler Odası,Türk Eğitim-Sen, SES, hastane doktorları ve sağlık çalışanları katıldı.

DOĞUM GÜNÜNDE HASTASI TARAFINDAN HASTANEDE ÖLDÜRÜLDÜ
Giresun Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde görevli olan doktor 51 yaşındaki Ali Menekşe, doğum günü olan 15 Ocak 2008’de hastası Murat Yavuz tarafından hastane içinde merdivenleri inerken tabancayla vurularak ağır yaralandı. Menekşe Ankara’da yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı ancak 4 Şubat 2008’de vefat etti. Doktoru vurduktan sonra aynı silahla başına ateş eden Yavuz ise uzun süre ameliyatlar sonunda olay günü hayatını kaybetti.

Öldürülen doktor için ailesinin açtığı dava sonucunda Sağlık Bakanlığı hakkında 325 bin TL tazminat ödedi. Giresun Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nin adı bu süreçte Giresun Dr. Ali Menekşe Göğüs Hastalıkları Hastanesi olarak değiştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir