logo

reklam
21 Ağustos 2015

DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ KURULMUŞ MU OLUYOR?

Kamuoyunda kuruluş kararı imzalanmadı diye Bakan Nurettin Canikli’ye ve AKP’ye yönelik tepkilere yol açan Giresun Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi için bir aşama daha geçildi. Mart ayından bu yana Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından bekletilen karar tepkiler üzerine imzalandı ve Bakanlar Kurulu’na sunulmak üzere Başbakanlığa gönderildi.

Ancak kararın kesinleşmesi mümkün görünmüyor. Çünkü muhtemelen hafta başı Ahmet Davutoğlu hükümeti sona eriyor. Erken seçim veya geçici hükümetin bakanlar kuruluna da kararın getirilmesi ve oradan da kanunlaşarak çıkması şu aşamada mümkün görünmüyor. Dolayısıyla Giresun bir süre daha, en azından seçimden sonra yeni hükümetin kurulmasıyla fakültesine kavuşacak gibi görünüyor. O da yeni Başbakan uygun görüp yeni bakanlar kuruluna kararı getirirse…

AKP Giresun İl Başkanı H. Ali Tütüncü ise, fakültenin sanki kurulmuş gibi algılanmasını sağlayan bir açıklama yaptı. Tütüncü, Diş Hekimliği Fakültesi’nin Giresun’a hayırlı olmasını diledi. AKP il başkanı açıklamasında Bakan Canikli’nin konuyu takip ettiğini belirtmeyi de ihmal etmedi.

 

11909785_1712174845671463_2042291458_n

AVCI GİDERAYAK İMZALADI

Milli Eğitim Bakanı Avcı’nın onaylayarak Bakanlar Kurulu’na sunulmak üzere önceki gün Başbakanlığa gönderdiği yazıda şunlar kaydedildi:

“Giresun Üniversitesi Rektörlüğünün Üniversiteleri bünyesinde Diş Hekimliği Fakültesi kurulması teklifi, Yükseköğretim Genel kurulunun 26/3/2015 tarihli toplantısında alınan kararla uygun görülmüş ve Yükseköğretim kurulu Başkanlığının ilgi (b) yazısı ile Bakanlığımıza bildirilmiştir.

Söz konusu teklifle ilgili olarak ilgi (c) yazımızla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ve Maliye bakanlığından görüş istenmiştir.

Ancak ilgili Bakanlıklar ilgi (a) Yönetmeliğinin 7’nci maddesinde verilen  30 günlük süre içinde görüş bildirmemiştir.

İlgili yönetmeliğin aynı maddesinde, “Süresinde görüş verilmezse olumlu görüş verilmiş sayılır” denildiğinden, Bakanlığımızca da uygun görülen öneriye ilişkin olarak 2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununun ek 30 uncu maddesine göre hazırlanan Kararname Taslağı ile ilgi (b) yazı ve ekleri ilişikte sunulmuştur.”

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?