Giresun

DEVA PARTİSİ İL BAŞKANI OKUSAL, AFETİ DEĞERLENDİRDİ

Giresun Deva Partisi İl Başkanı Özgür Okusal, 22 Ağustos günü yaşanan sel felaketinin acıları halen devam ettiğini, hükümet çevrelerinin yaptığı felaketle ilgili açıklamaların da ayrı bir acı ve umutsuzluk nedeni olduğunu söyledi.
AFETLE İLGİLİ KURUL ÖNERDİ
Yazılı bir açıklama yaparak değerlendirmelerde bulunan Okusal, “felaketin boyutlarının bu derece büyümesinin nedenleri anlaşılmadan, yapılacak uygulamaların çözüm olmayacağı bir gerçektir.Hükümetin yapması gereken konu ile ilgili araştırma ve çözüm önerileri hazırlayacak bir teknik heyeti hemen kurmak olmalıdır. Üniversitelerce oluşturulacak bu teknik heyet, bilim insanları ve TMMO gibi kurumların katılımı ile oluşturulmalıdır” önerisinde bulundu.
Özgür Okusal, açıklamasında şunları söyledi: “ Daha önce yaşanan, ancak bu derece yıkıcı olmayan, fakat son yaşanan ve can ve mal kaybına neden olan felaketin insan ve doğa ilişkisinde insan tarafından yapılan hataları tespit etmeli ve bu yanlışların ortadan kaldırılması sağlanmalıdır.
Biz Deva Partisi olarak şunu yapın demiyoruz, konuyu bilime bırakalım diyoruz. Çünkü, şimdiye kadar yapılan imar, HES ve sanat yapılarının doğanın gerçeklerine uygun olmadığını yaşanan acı felaket göstermiştir” 
Başkan Okusal, sorunun palyatif önerilerle, ilçenin yerini değiştirmekle çözülemeyeceğini vurguladı ve “sorunun nedenlerini ortadan kaldırmadan yer değişikliği ile yeni bir felaketin kapısını açarsınız.
Dereli ve dere hep vardı ve uyum içinde bu varlıklarını sürdürüyorlardı.
Soruyoruz, ne oldu da Dere Dereliye bunu yaptı. Kısaca, Giresun’u yönetenlerin biz bu derelere ne yaptık sorusunu sormaları gerekiyor. Bu sorunun cevabı verilmeden yapılacak iş ve işlemler yeni sorunların nedeni olacağı çok açıktır”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir