Giresun

CUMHURİYETÇİLER ULUSAL GÜÇ İSTEDİ

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın, laiklik karşıtı sözleri tüm Türkiye’de olduğu gibi Giresun’da tepki gördü. Giresun Adliyesi önünde basın açıklaması yapan STK’lar,  “TBMM Başkanı,  laikliğin yeni anayasada olmaması ve dindar bir anayasa yapılması gerektiğini ifade ederek, AKP iktidarının hedefinin laikliği yok etmek olduğunu ilan etmiştir” dediler. CDK BAŞKANI Emine  ŞENEL, EĞİTİM İŞ BAŞKANI Süleyman ÇELEBİOĞLU,        ADD BAŞKANI Gürsel EKMEKÇİ, yaptıkları ortak açıklamada şu görüşleri dile getirdiler:”Laiklik din ile dünya işlerinin ayrılması yanında din ve ibadet özgürlüğü de demektir. Ancak, devlet  ve toplum işleri dine göre düzenlenemez.

Laiklik, etnik, köken din ve mezhep ayrımını ortadan kaldırarak milletimizin bütünlüğünü sağlamış ve varlığımızın temeli olmuştur.Ancak, bu iktidar ile devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü de büyük tehlike altında bulunmaktadır. Geldiğimiz yer burasıdır.

Bugün Türkiye’nin önündeki en yakın tehlike Anayasa Tuzağı’dır. Rejim değiştirilmek istenmektedir: “Çağdaş, laik, demokratik, hukuk devleti, üniter/tekli devlet modeli olan Atatürk Cumhuriyeti’nin yerine, bir ortaçağ toplumu ve teokratik, faşist bir rejim ve Kürdistan kurulmak istenmektedir.

TBMM Başkanı cumhurbaşkanına vekalet edecek kişidir. İsmail Kahraman laiklik yeni anayasa olmamalı diyerek anayasayı çiğnemiştir.

Tehlike; zamanında yeterince önemsenmeyerek gerici, bölücü ve Cumhuriyet karşıtı güçlere yerinde, yeterli ve gerekli cevap verilmemiş olması, hukuk dışı her türlü yola başvuran bu zihniyetin açıktan, korkusuzca hedefine yol almasını kolaylaştırmıştır.

Bunun en önemli nedeni de birlikte Cumhuriyetçi bir güç oluşturulamamasıdır. Demokratik bir mücadele için başta Cumhuriyet’in yanındaki siyasi partiler olmak üzere tüm Cumhuriyetçi güçlerin ulusal birlik oluşturmalarının zamanıdır.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ı istifaya davet ediyoruz ve hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz”.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir