GiresunManşet Üstü

CUMHURİYET…

12006332_10153645722012760_4486958954541121236_n

29 Ekim 1923 takvim yaprağındaki her hangi bir tarih değildir.  Türk halkının 93 yıl önce bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yazdığı destansı bir tarihin dönüm noktasıdır.

Bu tarihin baş tacı da Cumhuriyettir.   

O öyle diğer ülke adlarına iliştirilmiş cumhuriyetlere benzemez.

Bizim Cumhuriyetimiz, tekdir, eşsizdir, özeldir ve de güzeldir. İçinde devletçilik, demokrasi, bağımsızlık, özgürlük, laiklik, milliyetçilik, halkçılık, devrimcilik gibi kavramlar taşır.

Bunlardan biri olmadı mı da, ötekiler olmaz.  

Bu cumhuriyetin kuruluşu da farklıdır…

Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, Anadolu topraklarını bölüp parçalayıp tankları, topları ve askerleriyle işgal etmiş, bizi yutmak isteyen Emperyalizme ve Osmanlı İmparatorluğu’nu yöneten yerli işbirlikçilerine karşı verilen halkın İstiklal Savaşıyla kurulmuştur.

Sınırları Lozan gibi dönemindeki koşullara göre en başarılı diplomasiyle çizilmiştir.

Kurulduğu günden bugüne kadar çok gördüğümüz gaflet, delalet, hatta ihanet içinde olan iktidar sahiplerine, her türlü hainlerin, dahili ve harici bedhahların, kalelerini zapt etmelerine rağmen, kaoslardan, sarsıntılardan yıkılmaması temelindeki inanç, kararlılık, güç ve kudrettendir.Devrimci bir ruh taşımasındandır. 

Cumhuriyet adını Türkiye ile yan yana getirmek ve ayırmamak için,  kan ve can veren, bedel ödeyen Türk ulusuna selam olsun.  

İlelebet, ebed müddet, yaşatacağımız ve hep payidar kalacak olan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 93.yılı kutlu olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir