logo

reklam

COŞKULU FESTİVAL

36. Uluslar arası Aksu Festivali’de geride kaldı. Festival boyunca nedense bazı çevrelerce çamur at izi kalsın politikasına ne demeli.

Devletin ekonomik desteğinden yoksun CHP’li Giresun Belediye Başkanlığı’nın düzenlediği festival için sormak istiyorum. Sizce mükemmel geçmesi, noksansız olması, Giresun’a yakışır şekilde düzenlenmemiş miydi?

Fakat öküzün altında buzağı aranmadan olur mu? Bazı sitelerde festival boyunca belediye aleyhinde haber okumak mümkündü.

Festivale ana muhalefet partisinin CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu davet edilmiş. Sacayaktan geçmiş, Aksu Deresi’nin denize döküldüğü yere yedi çift bir tek taş atarak dilekte bulunmasının yanı sıra belediye önünde halka hitaben konuşma yapmış.

Bir genel başkanın Aksu Festivali’ne katılarak bu tür Giresun’a özgü gelenekleri yerine getirmesi sizce güzel bir olay değil mi?

Dört bin yıllık gelenek ve göreneklerin yaşatılması, uğraş verilmesine yardımcı olunması gerekirken köstek olunmamaya çalışılması nedendir?

Aslında bu festivali Giresun turizmi açısından da ele almak gerekmez mi?

Yurt dışından davet edilen yabancı halk dansları topluluklarının yanı sıra yerli ve yabancı sanatçıların Giresun’u tanıtmalarına ne demeli.

Bu festivalin ilk düzenlenişini hatırlayanınız var mı? Rahmetli gazeteleri yazar – doğacı Mustafa Dağ’ın Aksu Festivali’nin yurt çapına tanıtılmasında oynadığı başrol unutulabilir mi?

Önceleri yöreseldi Aksu Festivali. Fakat sonradan büyük uğraşlar sonucu uluslar arası Aksu Festivali olarak isim değişikliğine gidilmedi mi?

Dört bin yıllık gelenekler nelerdi?

İnanışlara göre mitolojik çağlardan bu yana eskilerin takvimine göre mayıs yedisi, yani 20 Mayıs günü Giresun ve yöresinde yaşayan insanlar Aksu Deresi’nin denize döküldüğü yere gider sac ayağından geçer, denize yedi çift bir tek taş atarak dileklerde bulunurlarmış.

Festivalin sürdüğü üç gün boyunca Giresun’un cadde ve sokakları renkli görüntülere sahne olmadı mı?

Yabancı sanatçılar Haluk Levent ve Göksel verdikleri konserde gençlere neşeli dakikalar yaşatmadı mı?

Vallaha ne yalan söyleyeyim ki bu festival sonrasında başta CHP’li Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu olmak üzere tertip komitesindekiler tebrik edilmeli.

Elbette ki her zaman olduğu gibi meyveli ağaç taşlanmaya devam. Aleyhte dedikodular üretilse bile festivalin kötü veya sönük geçtiğini iddia edebilir misiniz?

Bizler göçücü fakat festivaller süreklidir.

Gelecek festivallerde buluşmak dileğiyle…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TİTATİK ORKESTRASI

  07 Mart 2018 Köşe yazıları

  “Her ne kadar yaşamın kendisi bir rüya olsa da rüya yaşam değildir.” Hristo Boytchev’ in yazdığı , Özgür Aydın Sanat Merkezi Oyunculuk Atolyesi nin ilk oyunu olan  Titanik Orkestrası tiyatro severlerin karşısında. Özgür Aydın Sanat Merkezinin seyirciyle buluşturduğu oyunda bir grup serserinin hiç gelmeyecek bir treni beklerken yaşadıkları serüvenler konu ediliyor. Serseriler her gün biraz daha kaygıyla trene binebilmenin yollarını ararken bir gün trenden  atılan bir sandıkla yaşamları hiç olmadığı kadar değişiyor. Var olmak ile yok olm...
 • GİRESUN’A KİMLER İHANET EDİYOR?!

  05 Aralık 2017 Giresun, Köşe yazıları

  “Giresun’un tam ortasında yükselen ucube binanın yapımına kim ya da kimler izin verdiyse Giresun’a ihanet etmişlerdir.”  “Yüksek binalar gelişmişliğin değil bencilliğin ve gericiliğin sembolüdür”  Tevfik KARA MAYIS 2017’de memlekete gittiğimde bir de Giresunspor’un bir maçını izleyeyim dedim ve stadyuma girdim. Basın tribününde yerimi aldım. Aldım almasına da karşımda kibrit kutusu gibi yükselen  u...
 • RIZA OLAYI…

  19 Kasım 2017 Köşe yazıları

  Aralarında organize kirli ilişkiler olduğu yönünde ciddi iddialar olan bu kişileri 'ucu nereye giderse gitsin' eğer biz yargılasaydık, muteber kişi kabul edip aklamasaydık her şey farklı olurdu... Örneğin ABD'nin bu kişiler üzerinden elde ettiği istihbari bilgileri tehdite dönüştürmesine, ülkemize dönük emperyalist projelerini uygulatmak için uyguladığı baskılara ve onursuzlaştırmaya boyun eğmezdik.  Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, köklü bir dışiş...
 • SUÇSUZLUK VE CEZASI

  14 Ekim 2017 Köşe yazıları

  İçeriğine girmeyeceğim. Özeti şu… Nurettin Canikli’nin Fetullah Gülen’e ABD’de oturum izini alması için açılan davanın duruşmasında bir gurup milletvekili ile birlikte kefil olması, FETÖ’den aranan bir şahısa ait AKP il binasına 15 Temmuz sonrası Canikli’nin ve Cumhurbaşkanının pankartının asılmasına ilişkin yaptığım iki haber nedeniyle hakkımda açılan dava sonuçlandı.   Herkes yapmıştı, ulusal, yerel medya... Ama dava bana açıldı.  ...