logo

reklam

ÇOK ÖZEL İDARE…

Özel İdarelerin görev, yetki ve sorumluluk kullanarak genel ve yerel bütçe kaynaklarıyla, İl Genel Meclisi karar ve planlamasıyla hizmet yapacağı alanlar köyler. Yani belediye sınırları dışındaki ‘mücavir alanlar’…

Kanunda böyle yazıyor.

Ama bizim özel idaremiz çok özel. Türkiye’nin tek ‘özel’ idaresi bizde…

Köyler çok uzakta ve sorunlarını çözmek çok zor olduğu için  herhalde ki; idaremiz kent merkezinde hizmetlerine devam ediyor.


Neler yapmadı ki bu idare, hatırlayın…

5 Trilyon liraya satılan SEKA arazisi, batmış numarası yapan Erbakan ailesine ait Milda’dan, özel idareye nereden aktarıldığı belli olmayan bir kaynakla 68 milyona geri alındı.

Maliye vergi, sigorta, tazminat, elektrik borçları sıfırlandı. Devlet kendi parasıyla kendi borcunu da tahsil etti. Gerisini de adamlara verdiler.

Kim ne aldı, ne kadar verdi, belli değil. Sorular ortada duruyor.
Sonra o arazi bir protokolle TOKİ’ye devredildi.

O protokollerde ne yazıyor, araziye neler yapılacak belli değil.

Bir gün 2.500 konut diyorlar, stadyum, hastane, alışveriş merkezi diyorlar, sonra başka bir şey diyorlar. Renkli kalemlerle işaretlenmiş bir harita ellerinde geziyorlar.

2 yıl oldu, ‘yeni bir Giresun’ hala kurulamadı.

Aynı proje kapsamında mevcut stadyum, yüzme havuzu, kapalı salonun olduğu arazinin de TOKİ’ye verilecek söyleniyor.

68 trilyonluk alışveriş sessi ve derinden milyarları bulan bir ranta dönüştürülüypr.

İşte bu aklama-paklama işinin içinde Özel İdare vardı.

Baş aktör Nurettin Canikli, figüran Osman Öden’di. Dublörlerin içinde pek çok kişi vardı, film çevirdiler.   

Bir gün herkesin bildiği gerçekler ortaya çıkacak.

O zamana kadar da hep karanlık, şaibeli bir alışveriş olarak anılmaya devam edecek.

 

İdaremizin yaptığı özel işler SEKA ile sınırlı değil.

Köylerin yol ve alt yapısına ve diğer hizmetlere malzeme üretmek üzere Tirebolu’ya Konkasör ve Parke Üretim Tesisi kurdular.

Sonra bu tesisi kiraya verip malzemeyi şirketten parayla aldılar. Sözleşmede, belirtildiği kadar malzeme alma şartı olduğu için alınan malzeme elde kaldı, köylere kaldırım yapılmaya başlandı. Ahırlara bile parke döşendiği söyleniyor.

 

Sonra aynı Özel İdare, hizmete doymadı; belediyeye devredilmesi gereken dolgu alanına, bir bölümüne de arazi sahibi Maliyeyi protokol yaparak tesislere ortak edip gençlik merkezi yaptı. İyi güzel de işletmeciliğini başkasına verecekler. Yap-devret..

İktidar yalakalarının iştahını kabartan, herkesin peşinde olduğu bir rant alanı orası.

Şimdi ihale edecek deniliyor. Talepler var, kime verilecek tahminler var. Bekliyoruz, eğer ki; namuslu, dürüst şekilde ihale yapılmasın, hak edene verilmesin buradan neler yazacağımın yarısı aklımda yok.      

Gemilerçekeği’ne de aynı amaçlarla benzer bir projeyi yapmak istiyorlar. Oradaki lunapark da projede mi acaba?

Bir de o alanda çeşme komedisi var.

Köyler susuzluktan kırılırken köyler için yapılan çeşmeyi belediye sınırları içinde su şebekesi olmayan bir yere koyarak “belediye Giresun halkına su vermiyor” dediler.

O çeşme hala orada duruyor, susuz köyler anıtı gibi…
 

Devam edelim..

İçinde toplantı salonlarının da olduğu hizmet binası diye başladıkları binanın inşaatının bitmesine yakın otele çevirdiler, otel yapan ama hizmet binası olmayan bir idare yani…

 

Şirket vazgeçinde çağrı merkezini de kaynak aktarıp yaptıracaklardı, o arada bir de Giresun Belediyesi’ne ait olmasına rağmen proje hazırlayıp Giresun Adası’nı da turizme açtılar.
Ama son icraat teleferik…Gemilerçekeği-Kale arasına teleferik hattını İl Özel İdare yapacakmış.

Fakir, fukara, garip guraba bunlardan hizmet bekliyor, paralar teleferik tellerinde sallanacak…

Artık yerde hizmet bitti, sıra göklere geldi.

Uzaya köprü yaparlarsa şaşırmam.

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TİTATİK ORKESTRASI

  07 Mart 2018 Köşe yazıları

  “Her ne kadar yaşamın kendisi bir rüya olsa da rüya yaşam değildir.” Hristo Boytchev’ in yazdığı , Özgür Aydın Sanat Merkezi Oyunculuk Atolyesi nin ilk oyunu olan  Titanik Orkestrası tiyatro severlerin karşısında. Özgür Aydın Sanat Merkezinin seyirciyle buluşturduğu oyunda bir grup serserinin hiç gelmeyecek bir treni beklerken yaşadıkları serüvenler konu ediliyor. Serseriler her gün biraz daha kaygıyla trene binebilmenin yollarını ararken bir gün trenden  atılan bir sandıkla yaşamları hiç olmadığı kadar değişiyor. Var olmak ile yok olm...
 • GİRESUN’A KİMLER İHANET EDİYOR?!

  05 Aralık 2017 Giresun, Köşe yazıları

  “Giresun’un tam ortasında yükselen ucube binanın yapımına kim ya da kimler izin verdiyse Giresun’a ihanet etmişlerdir.”  “Yüksek binalar gelişmişliğin değil bencilliğin ve gericiliğin sembolüdür”  Tevfik KARA MAYIS 2017’de memlekete gittiğimde bir de Giresunspor’un bir maçını izleyeyim dedim ve stadyuma girdim. Basın tribününde yerimi aldım. Aldım almasına da karşımda kibrit kutusu gibi yükselen  u...
 • RIZA OLAYI…

  19 Kasım 2017 Köşe yazıları

  Aralarında organize kirli ilişkiler olduğu yönünde ciddi iddialar olan bu kişileri 'ucu nereye giderse gitsin' eğer biz yargılasaydık, muteber kişi kabul edip aklamasaydık her şey farklı olurdu... Örneğin ABD'nin bu kişiler üzerinden elde ettiği istihbari bilgileri tehdite dönüştürmesine, ülkemize dönük emperyalist projelerini uygulatmak için uyguladığı baskılara ve onursuzlaştırmaya boyun eğmezdik.  Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, köklü bir dışiş...
 • SUÇSUZLUK VE CEZASI

  14 Ekim 2017 Köşe yazıları

  İçeriğine girmeyeceğim. Özeti şu… Nurettin Canikli’nin Fetullah Gülen’e ABD’de oturum izini alması için açılan davanın duruşmasında bir gurup milletvekili ile birlikte kefil olması, FETÖ’den aranan bir şahısa ait AKP il binasına 15 Temmuz sonrası Canikli’nin ve Cumhurbaşkanının pankartının asılmasına ilişkin yaptığım iki haber nedeniyle hakkımda açılan dava sonuçlandı.   Herkes yapmıştı, ulusal, yerel medya... Ama dava bana açıldı.  ...