AktüelGiresunManşet Üstü

ÇOCUK EYLEM PLANI ÇALIŞTAYI YAPILDI

UNİCEF tarafından dünyada yüzün üzerinde ülkede uygulanan Çocuk Dostu Şehir projesi Giresun Çocuk Eylem Planı Çalıştayı yapıldı. New Jasmin Otel’de UNİCEF Temsilcileri tarafından hazırlanan programda, Giresun’da gönüllü gençler tarafından, çocuklar, gençler ve ergenler üzerinde yapılan anketin analizi katılımcılara aktarıldı.

Belediye Başkanı Kerim Aksu, çalıştayda yaptığı konuşmada, 100 bin nüfuslu mütevazi bir şehir olan Giresun’un, sosyal, kültürel, sanatsal ve yaşam kalitesi açısından öne çıktığını vurguladı. Aksu; “ TUİK verilerine göre, Giresun kadın ve erkek yaşamı en uzun olan il çıkmıştır. Çocuklarımız, gençlerimiz, engellilerimiz, kısacası şehirde yaşayan her insanımıza dünya standartlarında hizmet üretmeliyiz. Bu iletişim çağında dünya küçülmüştür. Dünyanın en ucunda olan bir olayı anında öğreniyoruz. Bir ağacın kesilmesi, bir çocuğun hakkının ihlal edilmesini kısa sürede öğrenilebiliyoruz. Çocuklarımızı bir dünya vatandaşı olarak yetiştirmeliyiz. Çocuklarımızı şehrin yönetimine katmalıyız. Öz güveni yüksek çocuklarla, toplumun geleceğinde etkin rol üstlenmelerini sağlamalıyız. 24 Nisan 2014 tarihinde UNİCEF temsilcileri ile protokol imzalayıp, bu projeyi başlattık” dedi. 

UNİCEF Türkiye Sosyal Politikalar sorumlusu Iraz Öykü Soyalp, projenin amacı hakkında bilgiler verdi. Soyalp” Giresun’un Çocuk Dostu Şehir Projesinde önemli bir yer edindiğini söyleyebiliriz.”diye konuştu.

Giresun Çocuk Dostu Şehir Projesi Koordinatörü Elif Kalay da 17 genç gönüllü, 821 çocuk, genç ve ergenle Gemilerçekeği,Hacısiyam,Aksu, Kale, Kumyalı, Gedikkaya, Çıtlakkale, T.düzü mahallelerinde bir anket yaptıklarını, ankette, çok önemli verilere ulaşıldığını belirti. Kalay anket sonucuna göre; özellikle internet erişiminin çok yüksek çıktığını, çocukların okula giderken güvenlikten şikayet ettiğini, katılım ve görüş alınmadığını, engelli çocukların oyun alanlarına ulaşımında güçlük çektiklerini ortaya koyduklarını anlattı.

AKSU:YAPILAN ANKET BİZE AYNAYA BAKTIRDI…

1pz0m6r2k6uci493f60dnrBelediye Başkanı Kerim Aksu, anketi değerlendiren konuşmasında şunları söyledi: “ Bu anketle bu şehirde yaşayan çocukların görüşlerini öğrendik.Burada Valilik, Milli Eğitim, Emniyet, Belediye diye bir ayrım yok. Her kes,her kurum üzerine düşeni almalı. Bu anket sonuçları bize aynaya baktırdı. Biz zor bir coğrafyadayız. Yeni Mahallede bir çocuk parkı yaptık. Yapılan istinat duvarı ile düz bir alana 10 çocuk parkı yapılıyor. Başkan Amca Dergisi çıkardık. Bu dergilerle, belediye ne iş yapar, projelerimiz, trafik eğitimi, çevre, sosyal ve kültürel çalışmaları aktardık. Bu anketin sonuçlarını değerlendirip, gereken önlemleri alacağız. Bu şehir bize atalarımızdan miras değil, çocuklarımızın emanetidir. Emeği geçen tün katılımcılara teşekkür ediyorum. “

f60c567i4r8136yj2sb1o7

Çalıştaya, Başkan Vekili Hayati Tökez, Başkan Yardımcısı Murat Ersoy, Espiye Belediye Başkanı Mustafa Karadere, Kent Konseyi Başkanı Uğur Karaibrahimoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mustafa Torun, Emniyet Çocuk Şube Müdür Vekili Kadir Yılmaz, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çalışma grupları katıldı.

Giresun Çocuk Dostu Şehir Projesinde görev alan, Kader Atmaca, Sibel Galaş,Gülay Karagöz,Songül Dündar,Memiş Özhan Öztürk, Harun Gökçe,Mehmet Onur Küçük,Elif Melek,Ümit Öztürk,Neslihan Çorapçı,İbrahim Kuriş,Ahmet Akdemir,İpek Taniş,Hüda Özer ve Oğuzcan Özdemir’e katkılarından dolayı teşekkür belgesi verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir