Aktüel

ÇOBANLIK ARTIK MESLEK

İlimizde “Sürü Yönetimi Elemanı Benim Projesi” uygulanmaya başladı. Projeyle çobanlık, sürü yönetimi elemanı mesleğine dönüşüyor. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı , İŞKUR, Milli Eğitim Bakanlığı, Ziraat Odaları Birliği ve  Koyun-Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği işbirliğiyle yürütülen “Sürü Yönetimi Elemanı Benim Projesi”  eğitimleri ilimizde de uygulanmaya başlandı.2014-263-2

Dereli İlçemizin Yavuzkemal beldesi ve Kümbet köyünde eşzamanlı olarak başlatılan  2 eğitim kursuna toplam 50 kişi katılıyor. Önümüzdeki günlerde Şebinkarahisar ilçemizde de 2 kurs düzenlenecek. Toplam 15 iş günü (120 saat) sürecek teorik ve uygulamalı eğitimler, İl/İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinde görevli  veteriner hekimler ve zooteknistlerce veriliyor. Eğitim süresince kursiyerlere İŞKUR Giresun İl Müdürlüğü tarafından sigorta yapılacak ve günlük ücret verilecek.

Proje de amaç şu biçimde açıklandı: sürü yönetimi elemanı veya sürü yönetimi elemanı olmaya aday kişilere koyun-keçi ağılı kurabilme, koyun-keçi ırklarını seçebilme, küçükbaş hayvanların besleme ve bakımını yapabilme, çoğaltabilme, bulaşıcı hastalıklara karşı koruyabilme ve mücadele edebilme, kırkım ve sağım yapabilme yeteneği kazandırmaktır.  Projenin hedef grubu, halen sürü yönetimi elemanlığı (çobanlık) yapan veya sürü yönetim faaliyetlerini gerçekleştirecek eleman olmaya aday, sosyal güvence kapsamına alınma niteliklerine sahip, okuma ve yazma bilen veya en az ilkokul mezunu olan bedenen sağlıklı ve eğitim konularına ilgi ve ihtiyaç duyan kişilerdir.

Proje sayesinde, sürü yönetimi elemanı veya sürü yönetimi elemanı olmaya aday kişilerin aldığı eğitimlerin karşılığında geçerliliği olan sertifika verilecek olup, çeşitli program ve projelerden yararlanmada öncelikli olması ve hayvancılık desteklemelerinde bu eğitimi alan kişileri istihdam eden işletmelere destekleme yapılması planlanmaktadır. Kırsal alanda sürü yönetimi elemanlığı daha cazibeli bir meslek haline gelecek ve eski adıyla çobanlık yeni bir statü kazanacaktır. Netice olarak bu eğitim programlarının, ilimizde küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin gelişmesine de olumlu katkılar sağlayacağı değerlendirilmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir