GiresunManşet Üstü

ÇOBANIN YENİ ADI: SÜRÜ YÖNETİM ELEMANI

“Sürü Yönetimi Elemanı Benim Projesi” 2015 yılı programı kapsamında Dereli İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile İŞKUR İl Müdürlüğü  Hapan ve Güdül köylerinde Sürü Yönetimi Eğitimi düzenlendi.

25′ er kişilik kursiyerlerden oluşan toplamda 120 saat sürecek olan eğitimler başladı.

Eğitimde, veteriner hekimler; koyun-keçi ağılı kurabilme, koyun-keçi ırklarını seçebilme, küçükbaş hayvanların besleme ve bakımını yapabilme, çoğaltabilme, bulaşıcı hastalıklara karşı koruyabilme ve mücadele edebilme, kırkım ve sağım yapabilme yeteneği kazandırılması gibi konularda teorik ve pratik eğitimler veriyor.

Giresun Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Proje sayesinde, sürü yönetimi elemanı veya sürü yönetimi elemanı olmaya aday kişilerin aldığı eğitimlerin karşılığında geçerliliği olan sertifika verilecek olup, çeşitli program ve projelerden yararlanmada öncelikli olması ve hayvancılık desteklemelerinde bu eğitimi alan kişileri istihdam eden işletmelere destekleme yapılması planlanmaktadır. Kırsal alanda sürü yönetimi elemanlığı daha cazibeli bir meslek haline gelecek ve eski adıyla çobanlık yeni bir statü kazanacaktır. Netice olarak ilimizde geçen yıldan itibaren uygulamaya başlanan bu eğitim programlarının, ilimizde küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin gelişmesine de olumlu katkılar sağlayacağı değerlendirilmektedir” ifadelerine yer verildi.

Bulancak, Eynesil ve Yağlıdere ilçelerinde de proje kapsamında kurslar düzenleneceği belirtildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir