Giresun

ÇITLAKKALE’DEKİ KAYMAYA KAZIK ÖNLEMİ

Çıtlakkale Mahallesine Gençlik Hizmetleri ve Spor Bakanlığı’nca yaptırılan Gençlik Merkezi İnşaatı alanındaki toprak kaymasını önlemek amacıyla fore kazık çakımına bugün başlanıldı. 

Bölgeye giden Vali Hasan Karahan, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Halil Topatan’dan ayrıntılı bilgi alarak çalışmaları bir süre izledi.

Bölgedeki hareketliliği her an takip ettiklerini belirten Vali Karahan, inşaatın doğu tarafına 100 metre uzunluğundaki mesafeye 100 fore kazık çakımına bugün başlanıldığını, inşaatın üst taraftaki kısımlara ise yarın gelecek makinelerle fore kazık çakımına başlanılacağını söyledi.2014-217-2

Konuyla ilgili basın mensuplarına açıklamada bulunan Vali Karahan şunları kaydetti, “Hem tedbir amaçlı hem de çözüm amaçlı olarak bu heyelanla ilgili yapılabilecek ciddi bir mücadelenin ön şartı fore kazıktır. Bununla ilgili ciddi bir çalışma yaptık.  Kayma yönlerini seviyesini ölçtük ve bunun sonucunda bugünde fore kazık işlemine başladık. Gördüğünüz bölgede yaklaşık 100 metre de bu fore kazık sistemini yapacağız. Daha sonra da yukarı doğru bunu uzatacağız. Yukarıda da fore kazık yapacağız. Hava şartları uygun giderse 20 gün sürecek. Pazartesi günü diğer makine gelerek üst taraftan başlayacak. Eğer o sırada tam olarak jeofizik etüt raporları da elimize geçeceği için üst taraftakilere de ihtiyaç görülürse hemen 2 makinede oraya olmak üzere toplam 4 makineyle tabi zemin de kaldırabilirse buranında hassasiyetini göz önüne alacağız. Ama biz acele ediyoruz. Can güvenliği açısından toprak güvenliği açısından bir an önce bu işlerin tamamlanması lazım.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir