GiresunManşet Üstü

ÇITLAKKALE’DE HEYELANA DEVLET TAKİBİ

Çıtlakkale Mahallesi 127 Nolu sokakta zeminde kayma ve topraktaki hareketlilik sürüyor. Giresun Valisi Hasan Karahan, tehlikeyi doğruladı ve bu konuda bir çalışma başlattıklarını belirterek “İnşallah büyük bir sıkıntı olmadan çözeceğiz” dedi. 

MAHALLELİ TEDİRGİN VE ENDİŞELİ

Mahalle sakinlerinden oluşan bir gurubu makamında kabul eden Vali Karahan, öncelikle can güvenliğinin sağlanması açısından gerekirse riskli binaların acilen boşaltılacağını belirterek “Olayı geçen hafta öğrenince yerinde incelemelerde bulundum. Heyelan nedenlerinin belirlenerek, giderilmesi yönünde ilgililere talimat verdim. Teknik ekipten arazi üzerinde çalışmalarını sürdürüyorlar. Ayrıca bugün Samsundan da etüt yapmak üzere konusunda uzman bir ekip gelerek incelemelerde bulunacak. Olayı bakanlıklara da ileterek destek istedi. Çalışmalarımız geceli gündüzlü devam ediyor. “dedi.2014-159-3

GENÇLİK MERKEZİ İNŞAATI KAYMANIN NEDENİ

Vali Karahan, şunları söyledi: “İlk aklımıza gelen oradaki bir inşaatın bu hareketi başlattığı şeklinde bir düşüncemiz var. Ama tespit edilmiş değil. Teknik olarak arkadaşlarımız çalışıyor. Valilik olarak ilk üzerinde durduğumuz can güvenliği. Bununla ilgili riskli binaların tespitini arkadaşlarımız yaptı. Şuan da can güvenliği açısından riskli binamız yok. Ama takip ediyoruz. Günlük riskli olan yerlerin tahliyesi için harekete geçeceğiz. Bunun dışında olayın boyutlarını tespit anlamında jeoteknik rapor hazırlanması gerekir. Bununla ilgili bir firma arayışımız var. Bunu biran önce yaptıracağız. Olayın mahiyetini henüz tam anlayabilmiş değiliz. O raporla birlikte yapılacak işlerinde projesini hazırlayıp hemen uygulamaya geçeceğiz. Bizim düşüncemiz orada taban suyundaki boşalmadan dolayı bir çökme olabileceği şeklinde. Umarım bu şekildedir. Öbür türlü bir toprak kayması olmadığını değerlendiriyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor. Böyle bir risk var diye AFAD’ı da bilgilendirdik. Onlarda bize yardımcı oluyorlar. İnşallah büyük bir sıkıntı olmadan çözeceğiz”.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir