Giresun

CHP:TÜRK KADINI ATATÜRK’LE GÜÇLENDİ


CHP Giresun İl Kadın Kolları Başkanı Kamer Uzuner, “Dünyada hiçbir milletin kadını, ben Anadolu kadınından fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar emek verdim diyemez” dedi.


5 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı verilmesi ve Dünya Kadın Hakları Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yapan Uzuner,  “Bu karar Türk kadınına, sosyal ve siyasal hayatta bütün milletlerin üstünde yer vermiştir. Çarşaf içinde, peçe altında ve kafes arkasındaki Türk kadınını artık tarih sayfalarında kalmalı. İster kadın, ister erkek olsun bir insanın en büyük hakkı yaşama hakkıdır. Türk kadını yüzyıllardır özlemini çektiği haklarına sahip olmada en azimli, inançlı ve güçlü desteği Atatürk`ten almıştır” değerlendirmesini yaptı


TBMM’de kadın milletvekili sayısının azlığından yakınan Uzuner “Anayasa değişikliğiyle Türk kadını milletvekili seçilme hakkını elde etti. 1935`te yapılan meclis seçimlerine katılıp on sekiz sandalye elde etti. Türk kadını Avrupa ülkelerinin pek çoğundan daha önce bu hakkı elde etmiştir. İnanıyoruz ki,  kadınlar karar verici konuma geldiğinde, Atatürk’ün aydınlanma devrimine sahip çıkacaklar ve gerçek demokrasiyi kadın erkek elele vererek yaşama geçirecekler” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir