Köşe yazıları

CHP’NİN GİRESUN’DAKİ ÖNSEÇİMİ…

HABER-YORUM:UFUK KEKÜL

Cumhuriyet Halk Partisi Türk siyasi tarihinde eşsiz bir demokrasi sınavına hazırlanıyor. 85 seçim çevresinin 55'inde üyeler milletvekili adaylarının listedeki sıralamasını yapmak için sandık başına gidiyor.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu da İzmir’de diğer adaylarla yarışacak.

 

Yani söz de karar da milletin. Millet vekilini seçecek, onlara milletvekili unvanı verecek.

Bundan daha  güzel bir şey olabilir mi?

 

Bakmayın siz öteki partilerin, ille de AKP’nin sonucunu kimsenin bilmediği, bakılıp değerlendirildiğini bile sanmadığım aday belirleme yöntemlerine… Güya temayüle sokuyorlar, STK’lara soruyorlar, eğilim yoklaması, anket yapıyorlar. Bu safsatalarla bir hava yaratıyorlar.
Öyle değil…Hele de şimdi bu partinin adaylarını genel başkan bile belirleyemecek. Tek belirleyici saraydır. Milletvekili değil, sarayın kulları listelere yazılacak.
Davutoğlu Ahmet Hoca’ya belki birkaç ilde ‘kontenjan’ verilecek.

Ak’lamaya paklamaya parmak kaldıracak ve sadece parmaktan ibaret saray vekillerini millete seçtirecekler.

Sayıları 400’ü bulursa yandık.

Neyse biz dönelim CHP’ye ve önseçime…

Hakim gözetiminde yapılacak olan ön seçim için geri sayım başladı.  Giresun'da oy verme işlemi sabah saat 08.00 da başlayıp akşam saat 17.00 'da sona erecek. İl ve ilçelerde ayrı ayrı yapılacak olan ön seçimde; 7 bin 409 üye 11 milletvekili aday adayı için oy kullanacak.

Parti üyeleri aday adayları içinden en az ikisinin, en fazla 4’nün ismini yazabilecek.

Giresun merkezde 2 bin 327 üye Gazipaşa İlkokulu’nda oy kullanacak. Dolayısıyla merkezdeki üye sayısı, Giresun’da önseçimin sıralamasını belirliyor.

Böyle olunca da Belediye Başkanı Kerim Aksu’nun gücü ön plana çıkıyor.

Çünkü Aksu örgütten geliyor, çeşitli kademelerde görev yaptı ve dolayısıyla çoğuyla ilişkisi olan bu üyeleri bir ya da birkaç adaya yönlendirmesi mümkün. Bugüne kadar kamuoyuna, tarafsızlık her adaya eşit mesafede duruyormuş görüntüsü verse de seçimde başarılı olacağına inandığı bir listenin oluşmasına çaba harcadığı biliniyor.

Buna hakkı da var. Tarafsız niye dursun ki…

Çünkü Giresun’da CHP’nin milletvekili çıkaramaması veya az bir oy farkla bir milletvekili çıkarması kendi başarısızlığı, partisinin oyunun 90 binlere ulaşarak birden çok milletvekili çıkarması ise kendi başarısı olarak değerlendirilecektir.
Ben Aksu’nun iddia edildiği gibi kendi siyasi geleceğini partisinin başarısızlığı üzerine kurduğunu, kötü adayla, kötü sonuç alınması için çaba harcayacağını, böyle bir ihanet içinde olacağını sanmıyorum.

Son anda, son gece aklı selim ve sağduyulu davranarak üyeler üstündeki etkisini CHP’nin başarılı sonuç alacağı liste için kullanacağını düşünüyorum.

 

Tamam merkez önemli .  

Ancak merkeze rağmen Bulancak’ta 1410, Görele’de 954 üye var. Bu ilçelerle 409 delegeli Keşap ve bir ilçede daha başarılı olan adayın, merkezden de oy alması halinde ilk sıraya gelmesi mümkün.  

Üye sayıları şöyle: Giresun Merkez: 2327, Alucra:70, Bulancak:1410, Çamoluk:43, Çanakçı:70, Dereli:159, Doğankent-84, Espiye:450, Eynesil:247, Görele:954,  Güce:173, Keşap:409, Piraziz:398, Şebinkarahisar:205, Tirebolu:303 ve Yağlıdere:10

 

Burada bir antrparantez açalım…

Koca CHP’nin, koca Giresun’da işte bu kadar üyesi var.

420 bin nüfusun 7.409’u CHP’ye üye.

105 bin nüfuslu şehir merkezinde sadece 2327 CHP üyesi var.

Bu üye sayısını şimdiye kadar bu partide yöneticilik yapmış herkese ithaf edelim, böyle bir üyelik politikasını partiye hakim kılan, CHP’nin kitleselleşmesine engel olan genel merkez yöneticilerine ‘yazıklar olsun’ diyelim.

Keşke CHP  Giresun’da 200 bin üyeyle sandığa gitseydi.

Hatta bir dahaki genel seçimde illerin tamamında adrese dayalı nüfus kayıtları üzerinden halkın tamamına açık bir CHP önseçimi de görmeliyiz.

 

Tekrar dönelim yarın ki önseçime…   

 

Listedeki haliyle yazıyorum: Sevgi Utlu Güngör, İbrahim Akgün, Bülent Yener Bektaşoğlu Eyüp Çiftçi, Basri Gürsoy, Mehmet Niyazi Hotmanoğlu, Selahattin Karaahmetoğlu,Dursun Karahasan, Rüştü Kurt, Eşref Karaibrahim Nilay Pınar…

Hepsi farklı özellik ve değerleri temsil eden adaylar.

Ama parti tabanından gelen bilgilere göre;Karaahmetoğlu, Bektaşoğlu ve Karaibrahim sanki birincilik için daha şanslı görülüyor. Ancak diğer adaylardan da sürpriz yapması beklenenler var.

Ben hepsine birden başarılar diliyorum.

Bugüne kadar bu aday adaylarıyla çeşitli biçimlerde muhatap olan CHP’li üyeler, yeterli bilgi sahibi oldular, şimdi karar verecekler.

 

CHP’li üyeler yarın sandığa giderken nasıl bir ruh hali içinde olacaklar ve neye göre oy kullanacaklar?…

Bu soruyla ilgili bazı değerlendirmeler yapılabilir.
Ama bütün hesaplar, CHP’nin 2 milletvekili çıkarabilme olasılığı üzerine kurulu. Herkes bunda hemfikir olmuş gibi.

Yani kaygı şu: CHP’de kimse, MHP’nin oyunu artırması, AKP’nin oyunu koruması halinde oluşacak olan ‘bir milletvekilini bile zorla çıkarma’ gibi riskli bir durumla karşılaşmak istemiyor.  

Üyelerin tercihini bence bu kaygı belirleyecek.

CHP, yaşanan son siyasi gelişmelerden, ekonomik açmazlardan ve AKP ‘deki giderek hızlanan bölünme ve parçalanma sürecinden Giresun’da da nasiplenmek istiyor.

Ayrıca bugüne kadar Giresun iktidarın nimetlerinden yeterince yararlanamadı. Burada AKP’nin oyu kaybedeceği kesin.

Bunun için de Giresun’da AKP’nin 4-0 iddiasını çürütecek ve sadece CHP’lilerden değil her kesimden oy alabilecek adaylardan oluşan iyi bir liste sıralamasının sandıktan çıkması şart.

 

Lider seçtiği için başarılı olamadık…Bu bahane yarın ortadan kalkıyor.

CHP, örgütünün adaylarıyla da eğer başarı elde edemezse, bu adaylara da halk oy vermezse ve oylarını artıramazsa, demek ki sorun başka diyeceğiz.
Bu başarısızlığın altında herkes ama en çok da yarın oy verecek üyeler kalır. Islıkla “kendim ettim kendim buldum” şarkısı çalarlar.

 

CHP’li üyeler yarın sandıktan sadece partilerini temsil edecek milletvekillerini değil, Türkiye’nin geleceğini de çıkaracaklar.  

Yani önseçim, Türkiye’nin seçimidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir