GiresunUlusal

CHP’NİN GİRESUN KRİZİNİ YARATANLAR AYNI MASADA

HABER-YORUM:UFUK KEKÜL

CHP’den kazan kaynamaya devam ediyor. Yönetimindeki 14 kişinin istifasıyla başkanlığı fiilen biten CHP Giresun il Başkanı Fikri Bilge, istifa etmeyerek görevine ve çalışmalarına devam ediyor ve yerine atama yapılmasını bekliyor.

Çözülemeyen Krize bir de Karabrahim-Aksu-Tığlı-Bilge’den oluşan 4 kişinin ‘gayri meşru’ olarak nitelendirilen toplantısı eklendi. Toplantıda ‘üzerinde uzlaşılacak il başkanı kim olsun’ sorusuna yanıt arandı.Parti üyeleri buna tepkili…CHP'NİN GİRESUN KRİZİNİ YARATANLAR AYNI MASADA

4 KİŞİLİK MASADAN UZLAŞI ÇIKMADI. KARAR MYK’YA KALDI 

Kerim Aksu ve Necati Tığlı’nın organizasyonuyla, Eşref Karaibrahim’in desteğiyle yönetim kurulunun salt çoğunluğunun istifa etmesiyle başlayan CHP Giresun krizi sürerken, yeni bir gelişme daha yaşandı. Krize neden olan taraflar aynı masada buluşarak toplantı yapıp güya krizi çözmeye çalıştılar, bunu da tutanakla belgelediler. Sosyal medyaya sızdırılan toplantı tutanağına göre; Fikri Bilge, Kerim Aksu, Necati Tığlı ve Eşref Karaibrahim biraraya geldi ve bundan sonrasına ilişkin görüşlerini söylediler.  Teşkilatlardan sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuzkan Salıcı’nın yardımcısı olan Eşref Karaibrahim, toplantıda ilk konuşmayı yaptı. Karaibrahim, yönetimin düştüğünü, yeni yönetim oluşturularak tek adayla seçim yapılması gerektiğini belirtirken; Milletvekili Tığlı buna katıldığını ifade etti.. Ancak Fikri Bilge bu görüşe karşı çıktı ve yönetim kurulunun yeniden uzlaşarak genel seçimlere kadar göreve devam etmesini istedi. 
Tutanakta yer alan bilgiye göre Kerim Aksu da yaptığı konuşmada, yönetimin bir araya gelmesinin mümkün olmadığını, kendisi ve diğer üç kişinin üzerinde uzlaşacağı bir ismin başkan olarak atanması gerektiğini söyledi. 

Hukuki ve tüzükte karşılığı olmayan, teamüllere aykırı, alınan kararların hiçbir bağlayıcılığı bulunmayan, yetkisi olmayan kişiler tarafından yapılan dolayısıyla gayri meşru olarak nitelendirilen bu toplantının neden ve hangi gerekçeyle yapıldığı bilinmiyor.  Genel merkez tarafından istendiği de kuşkulu.  Ancak böyle bir toplantıyla üstelikte krize neden olanların yaptığı böyle bir toplantıyla il başkanı belirlenmeye çalışılması, parti üyeleri tarafından anti demokratik bulunarak tepkiyle karşılandı. İlçe başkanları ise kendi görüşlerinin sorulmamasına kızgın. Genel görüş bir an önce kongre sürecinin başlatılması yönünde…

CHP'NİN GİRESUN KRİZİNİ YARATANLAR AYNI MASADA

BAŞKANLIK İÇİN ADI GEÇEN YILMAZ KİRMANOĞLU: “SORUMLULUĞUMUZ NE İSE YERİNE GETİRİRİZ”

Bu gelişmeler yaşanırken il başkanlığına kayyum olarak atanacağı söylenen eski merkez ilçe başkanlarından Yılmaz Kirmanoğlu,bir açıklama yaparak bu görevi kabul edebileceğini ima etti. Kirmanoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı değerlendirmede, ” Partimizde irademiz dışında olaylar gerçekleşti. Bizi direkt ilgilendiren bu duruma duyarsız ve kayıtsız kalamazdık” dedi. Yılmaz Kirmanoğlu,”İl Başkanlığına aday olmam için bana ikna ve telkinleri yoğun bir şekilde artmaya başladı. Görünürde bu masum ve demokratik talepler gibi algılanabilir. Ancak ben asla bu aşamada işin şık olmadığını, il başkanımızın makamında oturduğu sürece bizi temsil ettiği, empati yapmamız gerektiğini, dolayısı ile halâ başkanımız olduğunu, bu taleplerin bugünün gündemi olmadığını belirttim. Süreci ve gelişmeleri takip etmenin, olasılıklara karşı partimize olan sorumluluklarımız ne ise yerine getireceğimizden kimsenin şüphesi olmasın” ifadesini kullandı. 

Öte yandan partini tüzüğüne göre, yönetimi istifa eden il başkanını yerine 45 gün içinde partiyi kongreye götürecek bir kayyum il başkanı atanması gerekiyor. CHP MYK’nın bayrama kadar Giresun’la ilgili kararını açıklaması bekleniyor.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir