Giresun

CHP’Lİ KADINLARDAN ‘BOŞANMA KOMİSYONU’ TEPKİSİ

            TBMM’de “Aile Bütünlüğünü Olumsuz Etkileyen Unsurlar ile Boşanma Olaylarının Araştırılması ve Aile Kurumunun Güçlendirilmesi” ile ilgili kurulan ve kamu oyunda, BOŞANMA KOMİSYONU, olarak bilinen komisyonun raporuna bir tepki de Giresun’dan geldi.

            İl Kadın Kolları Başkanı Fatma Demiroğlu, raporun kabul edilemez hükümler içerdiğini belirerek, geri çekilmesini istedi.

“Rapor, çocuk istismarcısının tecavüz ettiği çocukla, 5 yıl boyunca sorunsuz ve başarılı bir evlilik sürdürmesi halinde denetimli serbestlikten yararlanmasını öneriyor. Oysa; devletin görevi çocuklarımızı her türlü istismardan korumak, bunun önlemlerini almaktır”diyen CHP Kadın Kolları Başkanı, açıklamasında şunları söyledi:”Çocuğun istismarcısı ile evlenmesinin yolunu açmak, ne hukukla, ne adaletle, ne ahlakla, ne de vicdanla açıklanamaz. Bu nasıl bir rapordur ki; çocuğun 5 yıl boyunca istismarcısının istismarının devam etmesinin önünü açmaktadır. Bu nasıl bir rapordur ki; çocuk evliliğinin önünü açmaktadır. Bu nasıl bir rapordur ki; istismarcıya denetimli serbestlikten yararlanma yolunu açmakta, korumaya almakta, affetmektedir.

            Ey komisyon, kendine gel!..

            Benim çocuğuma tacizi bu kadar hafife alamazsın. Benim ve çocuğum adına, istismarcıyı ödüllendiremezsin, affedemezsin. Benim çocuğumu, istismarcısı ile evlendiremezsin. Bu rapor, meclis çatısı altında, nasıl olsa çoğunluktayım, meclisten geçiririm diye düşünülüyor ise bir an önce bu düşüncenizden vazgeçin.

            “BİZİM SİZİN YASALARINIZA KURBAN EDECEĞİMİZ ÇOCUĞUMUZ YOK.

            Günlerdir bu konuda atılan çığlıkları duymanızı, derhal raporunuzu geri çekmenizi bekliyoruz. Aksi takdirde buna asla müsaade etmeyeceğimizi bilin istiyoruz.

            Rapordaki şiddet gören kadınlarla ilgili öneriler de asla kabul edilemez önerilerdir. Kadınlar yıllardır verdikleri mücadele sonucu elde ettikleri haklarından asla taviz vermeyecek, asla geri adım atmayacaktır.

            Bu raporun da öngördüğü gibi;

            Şiddet gören kadın için son derece hayati olan koruma tedbirlerini mesai saatleri ile sınırlandıramazsın!

            Koruma tedbiri almak için delil şartı getiremezsin ve “delil getir seni koruyayım” diyemezsin!

            Erkek mağdur olmasın diye kadına verilecek nafakayı evliliğin devamı süresine bağlayarak, kadını şiddet gördüğü, mağdur olduğu bu evliliğe mahkum edemezsin!

            Bunun adına evliliği korumak diyemezsin. Bu, evliliği korumak değil, şiddete başvuranı korumaktır, şiddeti meşrulaştıramazsın. Aile içi şiddeti uzlaşma ve arabuluculuk yöntemi ile çözemezsin. Erkek şiddetine karşı yasal mekanizmaları bu şekilde zayıflatamazsın.

            Ailenin korunması için kurulan komisyondan toplum olarak beklentimiz, çocuğa ve kadına istismarı, şiddeti önlemek konusunda daha ileri, daha önleyici, daha koruyucu politikalardır.

            Ancak üzülerek ve şaşkınlıkla görüyoruz ki, komisyon ne amaçla kurulduğunu unutmuştur. Aile kurumunun güçlendirilmesi, şiddetin önlenmesi amacı ile kurulan komisyon, kuruluş amacının tam tersine sonuçlar yaratacak bir anlayış içersindedir. Ancak biz Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Örgütü olarak bu anlayışınızın karşısında olduğumuzu, sonuna kadar kadın ve çocuk haklarının koruyucusu olacağımızı, kazanılmış haklarımızdan asla ödün vermeyeceğimizi, çocuğa ve kadına karşı şiddetle, kararlılıkla ve inançla mücadele edeceğimizi ve komisyon raporunu tanımadığımızı, partili komisyon üyelerimizin de şerh koyduğunu duyurur, Aile Komisyonuna buradan “RAPORUNU ACİLEN VE DERHAL GERİ ÇEK!”dediğimizi tüm kamu oyu ile paylaşırız”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir