Giresun

CHP’DEN AKİLLERE ‘BÜLBÜLLER’ DEDİ

BEKTAŞOĞLU, "AKİLLER, KENDİLERİNE YAKIN TEMSİLCİLER ÇAĞIRIP SORU SORDURDULAR"…

CHP Giresun Merkez İlçe Başkanı Burak Bektaşoğlu, Akil İnsanlar Karadeniz Komisyonu'nun Giresun'da Sivil Toplum Kuruluşları'nın temsilcileriyle düzenlediği toplantıyı değerlendirdi.
Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Merkez İlçe Başkanı Burak Bektaşoğlu, " 'Körler ve sağırlar birbirini ağırlar' misali kendilerine yakın olan temsilcileri toplantılara çağrılarak, istedikleri görüş ve düşünceleri almaktadırlar. Kimse barışa ve huzura karşı değildir. Ancak, bazı soruların cevabını almak gerekir. Meclis bu süreçte devre dışı bırakılarak hangi kriterlere göre seçildiği bilinmeyen Akil İnsanlara görev verilmiştir. Giresun'a gelen Akil İnsanlar'da kendilerine yakın olan Sivil Toplum Kuruluşlarını davet ederek, kendi istedikleri cevapları almışlardır. Bu şehrin bir belediye bakanı var davet edilmemiştir. Bu toplantıda yer alan kişiler bu şehir de yaşayanların gerçek düşüncelerini toplantıya yansıtabilmiş midir? Barış ve huzur için Giresun'a gelen heyet hem barıştan, huzurdan bahsederken bir de barış ve huzur getirecekleri halktan korunmaktadır. Akıl almaz bir güvenlik çemberi ile adeta barış temsilcileri çembere alınmıştır" dedi.

Bektaşoğlu, şu soruları yöneltti:

  • Bu toplantılar ve sözde çözüm süreci neden vatandaştan kaçırılmaktadır?
  • Gelinen noktada ne sözler alındı ve hangi tavizler verilmiştir?
  • Akil insanların bölgelere göre farklı söylemler geliştirmesinin Güneydoğu’da ayrı, Karadeniz’de ayrı söylemler dile getirilmesinin amacı nedir?
  • Süreci tüm organları ile birlikte yürüten AKP buna rağmen neden halka süreci anlatma görevini Akil insanlar denilen sözde aydınlara verdi?
  • Yapılan bu akil insanlar toplantısına ismen davet edilen kişi veya kurumlar hangi kriterlere göre belirlenmiştir? İsimler belirlenirken şehirde yaşayan insanların gerçek düşüncelerini aktarma konusunda gerekli özen gösterilmiş midir? Yani halkın gerçek görüşleri ve kaygıları tam anlamıyla toplantıyı düzenleyen akil insanlara yansıtılabilmiş midir?
  • Toplantı için belirlenen 200 kişilik listede olanların bir çoğunun toplantıdan neden haberi olmamıştır? Önümüzdeki günlerde bu isimler kullanılarak sürece destek verdikleri iddia edilecek midir?
  • Bu zamana kadar görülmemiş şekilde alınan aşırı polis tedbirinin amacı nedir?
  • Bu toplantının Giresun ayağındaki sekreterya görevi kimler tarafından yapılmış organizasyonu kimler üstlenmiştir?

İl Genel Meclisi'nde AK Parti Grubu'nun, Giresun ile Hakkari illerinin kardeş şehir olmasıyla ilgili önergesini de değerlendiren İl Genel Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Ömer Mustafa Yılmaz ise, zaten kendilerinin bu topraklarda yaşayan herkes ile kardeş olduklarını belirterek önergenin de "Barış Süreci" gibi bir süreç olabileceğinin kaygılarını taşıdıklarını belirtti.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir