logo

reklam

CHP’DE ÖN SEÇİM SONUCU

CHP’de üyeler mecliste görmek istedikleri milletvekili adaylarını belirlemek için sandık başına gitti.

Bu demokrasi adına AK Parti’ye örnek olacak bir ön seçim oldu.

Çünkü CHP’de oyunu kullanan partililer de, seçilecek olan aday adayları da sandıklar açılarak sonuçları birlikte gördü.

Seçen de seçilen de sandıktan çıkan sonuca razı oldu.

CHP Genel merkezi de partililerin tercihine saygı göstereceğini belirterek sandıktan çıkan sıralamayı değiştirmeyecek.

Bu açıdan bakıldığında AK Parti’de partililer bazında yapılan temayül yoklaması da Sivil Toplum Kuruluşları’nın tercihi de tam bir muamma.

Her aday adayı istediği gibi yorumluyor.

Parti merkezinin yaptığı aday sıralaması da partililerin değil, genel başkanın ataması olarak değerlendiriliyor.

***

CHP’nin ön seçim sonucu sandıktan çıkan isimleri değerlendirecek olursak sürpriz yaşanmadığını söyleyebiliriz.

Geçen haftaki yazımızı takip edenler hatırlayacaklardır.

CHP’de mevcut milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu ile her kesim tarafından sevilen bir isim olan Bülent Bektaşoğlu arasında bir yarışın olacağını vurgularken, herkesin en güçsüz aday olarak göstereceği bir isimin de sürpriz olabileceğini ifade etmiştik.

Doğrusu bir sürpriz yaşanmadı.

Ancak öngördüğümüz gibi Bülent Bektaşoğlu ile Selahattin Karaahmetoğlu arasında bir yarış yaşandı.

CHP’den çıkan bu sonucu Giresun merkez oylarının belirlediğini belirtmekte fayda var.

Bunun yanı sıra birinci sırada yer alan Bülent Bektaşoğlu her ilçeden yeteri kadar oy alırken Selahattin Karaahmetoğlu, kendi ilçesinin dışında beklenen oyu alamadığını gördük.

Oysaki Karaahmetoğlu, 4 yıllık milletvekilliği döneminde yaptığı çalışmaların referansı olduğunu ifade ederek emeğinin karşılığını alabileceğinden umutluydu.

Milletvekilliği sıralamasında elbette ki ikinci sırada yer almak önemsenebilecek bir sıralama.

Fakat CHP’nin birden fazla milletvekili çıkaramamış olduğu Giresun’da ikinci sıra pekte iç açıcı değil.

***

Bu sıralamaya bakacak olursak ne CHP ne de AK Parti  ya da MHP için çok fazla bir şeyin değişebileceğini düşünmüyorum.

Asıl sıralamayı etkileyecek olan AK Parti’nin açıklayacağı milletvekili listesidir.

AK Parti’nin milletvekili listesini gördükten sonra vatandaşın tepkilerini daha iyi yorumlayabiliriz.

Mesela Giresun’un doğusunda AK Parti en az 3. sırada bir milletvekili adayı göstermez ise Görele, Eynesil,Çanakçı, Doğankent, Tirebolu ve hatta Espiye’ye kadar olan ilçelerde CHP’nin ikinci sırasına büyük bir destek verileceğini söyleyebiliriz.

Dolayısıyla AK Parti’nin Giresun’un doğu tarafında aday göstermemesi demek CHP’nin ikinci sırasını geçmiş yıllara göre daha bir iddialı duruma getirecektir.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TİTATİK ORKESTRASI

  07 Mart 2018 Köşe yazıları

  “Her ne kadar yaşamın kendisi bir rüya olsa da rüya yaşam değildir.” Hristo Boytchev’ in yazdığı , Özgür Aydın Sanat Merkezi Oyunculuk Atolyesi nin ilk oyunu olan  Titanik Orkestrası tiyatro severlerin karşısında. Özgür Aydın Sanat Merkezinin seyirciyle buluşturduğu oyunda bir grup serserinin hiç gelmeyecek bir treni beklerken yaşadıkları serüvenler konu ediliyor. Serseriler her gün biraz daha kaygıyla trene binebilmenin yollarını ararken bir gün trenden  atılan bir sandıkla yaşamları hiç olmadığı kadar değişiyor. Var olmak ile yok olm...
 • GİRESUN’A KİMLER İHANET EDİYOR?!

  05 Aralık 2017 Giresun, Köşe yazıları

  “Giresun’un tam ortasında yükselen ucube binanın yapımına kim ya da kimler izin verdiyse Giresun’a ihanet etmişlerdir.”  “Yüksek binalar gelişmişliğin değil bencilliğin ve gericiliğin sembolüdür”  Tevfik KARA MAYIS 2017’de memlekete gittiğimde bir de Giresunspor’un bir maçını izleyeyim dedim ve stadyuma girdim. Basın tribününde yerimi aldım. Aldım almasına da karşımda kibrit kutusu gibi yükselen  u...
 • RIZA OLAYI…

  19 Kasım 2017 Köşe yazıları

  Aralarında organize kirli ilişkiler olduğu yönünde ciddi iddialar olan bu kişileri 'ucu nereye giderse gitsin' eğer biz yargılasaydık, muteber kişi kabul edip aklamasaydık her şey farklı olurdu... Örneğin ABD'nin bu kişiler üzerinden elde ettiği istihbari bilgileri tehdite dönüştürmesine, ülkemize dönük emperyalist projelerini uygulatmak için uyguladığı baskılara ve onursuzlaştırmaya boyun eğmezdik.  Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, köklü bir dışiş...
 • SUÇSUZLUK VE CEZASI

  14 Ekim 2017 Köşe yazıları

  İçeriğine girmeyeceğim. Özeti şu… Nurettin Canikli’nin Fetullah Gülen’e ABD’de oturum izini alması için açılan davanın duruşmasında bir gurup milletvekili ile birlikte kefil olması, FETÖ’den aranan bir şahısa ait AKP il binasına 15 Temmuz sonrası Canikli’nin ve Cumhurbaşkanının pankartının asılmasına ilişkin yaptığım iki haber nedeniyle hakkımda açılan dava sonuçlandı.   Herkes yapmıştı, ulusal, yerel medya... Ama dava bana açıldı.  ...