Giresun

CHP’DE FINDIK BEKTAŞOĞLU’NA TESLİM

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, TBMM Genel Kurulu’nda MHP’nin fındıkla ilgili verdiği araştırma önergesinin görüşmeleri sırasında CHP Gurubu adına yaptığı konuşma yaparak , fındık ve fındık üreticilerinin sorunlarını anlattı.

Sözlerine ,”Fındığın başkenti unvanına sahip olan Giresun’un milletvekili olmaktan, dolayısıyla fındığı temsil etmekten büyük bir onur duyuyorum” diye başlayan CHP Milletvekili Bektaşoğlu, fındığın üretici ve ülke ekonomisi açısından önemine dikkat çekerek “Ama fındık ne yazık ki son yıllarda baştan yere düştü. Yerlerde sürünüyor. Üreticisi mağdur, fındık alımı yapanlar mağdur, fındıktan geçimini sağlayan 8 milyon dolayında nüfus mağdur. En önemlisi de esnafımız mağdur. Çünkü Giresun’un, Ordu’nun ekonomilerinin çarkı fındıkla dönüyor. Fındık para ederse herkesin yüzü gülüyor” dedi.IMG_2015

“YENİ ZAPSULAR YARATILDI. FERRERO ALICIYKEN SATICI OLDU”

AKP’nin fındıkta izlediği politikaları eleştiren Bektaşoğlu,”Fındığı bu hale getiren, yerlerde süründüren AKP’nin dış alıcıları ve onların yerli işbirlikçilerini koruyan politikalarıdır.  AKP  ‘yeni fındık stratejisi’ adını verdiği bu politikalarla yeni Zapsular yarattı. Bu süreçte Türk fındığının %60’ını ihraç yoluyla bizden satın alan ithalatçı Ferrero firması, ülkemizde sektörleşerek alıcı iken birden bire satıcı oldu. Bu firma fındığımızı illerde kurduğu şirketler, manavlar üzerinden alıyor ve kendi tesislerinde işleyerek satıyor. Yani bir dalda iki kuş vuruyor. Böylece Türkiye, hem elinde %87’sini bulundurduğu dış pazardaki üstünlüğünü kaybediyor, hem de iç pazarda fiyatların bu firma tarafından oluşmasına seyirci kalarak ihracat geliri kaybına uğruyor. Bunun önüne geçilmelidir. Dünyada böyle bir sistem yok. Hangi ülke üreticisinin alın terini böyle bir sömürü düzenine teslim eder?”diye sordu.  

“BAKAN FINDIK BARONLARININ DEDİĞİNİ YAPTI”

Bülent Bektaşoğlu, geçen sezon fındık fiyatlarının 15 TL’den başlayarak 8 TL’ye düştüğünü bu süreçte 30’a yakın konuşma yaparak önergeler vererek hükümetin müdahale etmesi istediğini söyledi.

Bakan Faruk Çelik’in tutumunu “Sayın Bakan ne yazı ki üreticinin değil, fındık baronlarının dediğini yaptı” diye eleştiren Bektaşoğlu, “Fındık fiyatlarına piyasa aktörlerininin maniplasyon, spekülasyon, yapmasına göz yumdular. 300 bin ton dolayında fındığın değerinin yarısına bir fiyatla o malum firmaların satın almasını sağladılar. Ülkemiz üreticimiz trilyonlar kaybetti” ifadesini kullandı.

“FINDIĞI HASAN ÜRETİYOR, HANS KAZANIYOR”

“Fındığın asıl ve ana derdi rekolte değildir. Sayın bakan da sadece tahmini rekolte açıklayarak ve “fındık bu sene az, inşallah çok para edecek” diye tahminde bulunarak sorumluluğunu ve görevini yerine getirmiş sayılamaz” diyen CHP Milletvekili, şunları söyledi: “Devlet rekoltesini açıkladığı ürünün, hele de bu fındık gibi stratejik ve milli bir ürünse, bunun üretici ve ülke lehine fiyatının oluşmasını da sağlar. 1 ay sonra yeni fındık sezonu başlıyor. Üretici bahçeye girmeden önce toplayacağı fındığın kaç kilo olacağını değil, 1 kilo fındığın kaç lira olacağını merak ediyor.

Hükümete, sayın başbakana, sayın Bakan Faruk Çelik’e soruyorum: Rekolte gibi fiyat  da açıklayarak piyasanın oluşmasına katkıda bulunacak mısınız? Bir kurum aracılığı ile müdahale alımı yapacak mısınız?

Yoksa geçen sezon olduğu gibi seyirci kalıp yabancı sektörlerlerin işbirlikçileriyle birlikte üreticinin emeğini, alınterini, göznurunu peşkeş çekmelerine, fındığı ucuza kapatmalarına  göz mü yumacaksınız? “                         

Ülkemiz fındıktan 2 milyar dolar kazanıyor. Ama Avrupa’lı alıcı çikolatanın içine koyduğu 1 gram fındıktan 18 lira kazanıyor. Fındık Türkiye’den çıktığında sadece Avrupa’da 60 milyar dolarlık bir pazar yaratıyor.

Yani üreten Hasan, kazanan Hans… “

“AKP FINDIK FARELERİNDEN YANA, FINDIĞIN VE ÜRETİCİNİN TEK SAHİBİ CHP”

 “AKP üreticiden, fındıktan yana değil, üreticinin alın terini sömüren fındık farelerinden yana. Fındığın tek sahibi ise CHP’dir. Fındıkta oynanan oyunları  bıkmadan, yorulmadan anlatacağız”diye sözlerini sürdüren

Bülent Bektaşoğlu, konuşmasının sonunda, fındıkla ilgili önerilerini şu maddelerle sıraladı:                            

1-Türkiye’nin bahçeden başlayarak, ihracata kadar geçen bütün alanları düzenleyen, kurallar içeren kalıcı, değişmez doğruları olan yönetim-üretim, tüketim-ticaret odaklı bir fındık politikası oluşturulmalıdır. Bunun için bakanlık, borsalar, TSO’lar, Ziraat Odaları ve sektör temsilcileriyle kapsamlı bir çalışma yapılmalıdır.

2-2012’de fındık fiyatının serbest piyasa şartlarında arz ve talep kanununa göre, tarafların mutabakat ve memnuniyetiyle belirlenmesi, üreticinin refah seviyesini yükseltilmesi amacıyla başlatılan ancak kimseye yararı olmadığı anlaşılan “Yeni Fındık Stratejisi” nden derhal vazgeçilmelidir.

3-Destekleme politikaları ürün odaklı olmalıdır. Fındık dikim alanları sınırlandırılmalı ve fındık bahçelerinin yenilenmesi çalışmaları hızlandırılmalıdır.

4-Fındık stratejik öneme sahip milli bir üründür. Bu ürünün fiyatı serbest piyasa koşullarında değil, devlet tarafından taban fiyat olarak belirlenmeli ve açıklanmalıdır. Ayrıca  arz-talep dengesini kuran, piyasayı üretici ve ülkemiz lehine  düzenleyen bir kurum olmalıdır.

5-250 bin ortağı, mal varlıkları, personeli, fındık işleme ve mamul üretim tesisleri, satış, bayi ağı bulunan, dünyanın en büyük üretici kooperatifiyken atıl duruma düşürülen Fiskobirlik, kurtarılmalı  ve yeni bir yasal düzenleme ve profesyonel bir yönetim anlayışıyla yeniden yapılandırılmalıdır.   

6- Almanya’da, Hamburg’da, olmayan ‘yapay bir borsa’ fındığın ve üreticimizin kaderini belirliyor. Onların dediği oluyor. Bunun için Giresun Ticaret Borsası’sının yürüttüğü fındık lisanslı depo ve spot borsası desteklenmeli, ancak  sadece depo işlevi değil; fiyat belirleyen yasal ürün borsası işlevi görerek de emanete fındık alımı da yapmalıdır.

7-fındıkta yabancı sermayenin tekelleşmesine izin verilmemeli, bunun yerine yerli yatırımcıya özendiren, iş, istihdam ve katma değer yaratan  fındık ekonomi politikaları oluşturulmalıdır.

IMG_2028

AKP MİLLETVEKİLİ ÖZTÜRK BEKTAŞOĞLU’NU KUTLADI, FKB’Yİ “KÖTÜ YÖNETİLİYOR” DİYE ELEŞTİRDİ. 

12 dakika kürsüde kalan ve akıcı konuşması bütün partili milletvekillerinden alkış alan Bektaşoğlu’na, AKP Giresun Milletvekili Cemal Öztürk’ten de destek geldi.

Öztürk, tutanaklara geçen konuşmasında şunları söyledi: “ Giresun Milletvekilimiz Bülent Bektaşoğlu Bey'in görüşlerinin tamamına yakınına katılıyorum bir Giresun Milletvekili ve fındık müstahsili olarak. Tabii, konuşması içinde suçlamaları var partimizi, Hükûmetimizi. Ona Hükûmet yetkililerimiz ve partimiz cevap verir ama FİSKOBİRLİK'le ilgili kısmında bana bir söz attı nezaketle. Ben de nezaketle diyorum, gerçekten FİSKOBİRLİK yeniden yapılanmalı; dünyanın en büyük kooperatifi, 246 bin ortağı var fakat çok kötü yönetiliyor. Yani bu yönetim hatası Türkiye'nin kooperatiflerinin sorunu, sadece FİSKOBİRLİK'in değil, bütün birliklerinin. Bu konuda yapılacak çok şey var. Biz Hükûmet tarafı, iktidar partisi olarak üzerimize düşeni yapıyoruz ama lütfen kooperatif yetkilileri de üzerlerine düşenleri yapsınlar. Giresun Milletvekili olarak da teşekkür ediyorum tekliflerinize”

Konuşmaların ardından önerge, AKP’nin çoğunluk oylarıyla ret edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir