GiresunUlusal

CHP ÖNCEKİ DÖNEM MİLLETVEKİLİ BÜLENT BEKTAŞOĞLU’DAN FINDIK ÇAĞRISI

25 VE 26. Dönem CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan fındık fiyatlarını yetersiz bulduğunu belirterek, “fındığın hak ettiği fiyat en az 20 TL’dir” dedi. Fiyatın değişmesi için çağrıda bulunan Bektaşoğlu, ayrıca FİSKOBİRLİK’in fındık alımı için kaynak aktarılarak yetkilendirilmesini istedi.

Bülent Bektaşoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, şu görüşleri dile getirdi: “Fındığın hakettiği değere ulaşması için mücadele etmiş ve bedel ödemiş bir siyasetçi ve bir üretici olarak diyorum ki; üretimindeki zahmet, maliyeti, 8 milyon üreticimizin geleceği, bölgemiz ekonomisi, ülkemize yarattığı katma değer, alıcılar içim önemi ve serbest piyasada oluşan fiyatlar düşünüldüğünde açıklanan fiyat yetersizdir.
Bu fiyat yabancı tekellerin öngördüğü fiyattır.
Zamlar ve enflasyonla 1 yıl içinde zaten eriyip gidecek bir 17 TL kabul edilebilir, makul ve mantıklı bir fiyat değildir.
Piyasa bu fiyatla üretici lehine şekillenemeyecektir.
Rekolte fazlalığı serbest piyasayı baskıladıkça, yabancı alıcıların manavlarının dediği olacak, fiyatlar yukarı doğru gitmeyecektir.

Bu ve benzer nedenlerle fındık taban fiyatı en az 20 Tl. olmalıdır ki, herkesin yüzü gülsün.
Ayrıca alımlar için, deneyimli, kadroları, depoları, imkan ve kabiliyeti olan üreticinin kuruluşu FİSKOBİRLİK de yetkilendirilmelidir ve kendisine gelen fındığı alacak kaynakla piyasada etkin hale getirilmelidir.
Siyasi partilerimizi, STK’ları, basınımızı ve bölge milletvekillerini bu konuda duyarlılığa, kabul etmemeye, tepki göstermeye, fiyatın değişmesi için baskı kurmaya çağırıyorum.

Yeni sezonun ülkemize, bölgemize, üreticimize, ihracatçımıza hayırlı olması dileklerimle sayglar sunuyorum”.

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir