GiresunUlusal

CHP MİLLETVEKİLİ BEKTAŞOĞLU:FINDIK ELDEN GİDİYOR

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, AKP Giresun Milletvekili Cemal Öztürk’ün “hükümet TMO’yu ya sa FKB’yi devreye sokarak fındık almayı düşünmüyor” şeklindeki açıklamasını değerlendirdi.

Geçtiğimiz hafta fındık fiyatlarındaki aşırı düşüşe dikkat çekmek üzere TBMM’de konuşmalar yaptığını ve iki ayrı sor önergesi vererek konuyu hükümetin gündemine almasını sağladığını belirten Bektaşoğlu, açıklamasında şunları söyled: “ Bakan Faruk Çelik’in “TMO’yu devreye sokup fındık alabiliriz” ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un  konuyu takip ettiklerini ve Tarım Bakanlığı ile müzakerede bulunacaklarını belirten açıklamalarıyla da üretici ve sektör temsilcileri “fındığa sahip çıkılacağı’ umuduna ve beklentisine kapılmıştır.

Hatta aynı günlerde fiyatlarda 1-2 TL’lik artış da gözlemlenmiştir.

“FINDIK FİYATLARI SERBES PİYASADA OLUŞSUN DEMEK,FINDIK BARONLARINA FİYATLA İSTEDİĞİN GİBİ OYNA DEMEKTİR”

Ancak piyasaya iyi niyetle gelen bu güven ortamı sürerken, Fiskobirlik’in önceki gün yapılan mali genel kurulunda, AKP Giresun Milletvekili Sayın Cemal Öztürk’ün, fındık fiyatlarında yaşanan düşüşe karşı hükümetin TMO ya da FİSKOBİRLİK ile 'müdahale alımı' politikasının olmadığını, fiyatların piyasada oluşarak şekilleneceğini belirtmesi ise hayal kırıklığı yaratmıştır.

Hükümetin net ve somut biçimde fındıkla ilgili bir pozisyon alması ve ortak bir görüş içinde olması gerekir. Dünyada hiçbir ihraç ürünü yerel serbest piyasalarda oluşan fiyatlarla alınıp satılmaz. Fındığın fiyatının serbest piyasada oluşmasını beklemek ekonomi bilimine terstir ve fiyatları piyasa aktörlerinin belirlemesine imkan tanımaktır.

Bu yaklaşım “ey fındık baronu ben fındığa karışmıyorum, sen dilediğin gibi al sat” mantığının ürünüdür.
Yoksa yabancı firmalara böyle bir söz mü verildi?  

“MANİPLASYON, SPEKULASYONLA FINDIK FİYATLARI 5 TL BİRDEN DÜŞMEDİYSE O ZAMAN NEDEN DÜŞTÜ”

Buradan iktidar partisi temsilcilerine ve Giresun milletvekilleri başta olmak üzere bütün bölge milletvekillerine sesleniyorum. Spekülasyon, maniplasyon yok diyorsunuz o zaman 15 TL ile sezona başlayan fındığın, alıcısı varken, dolar yükselirken 10 TL’nin altına düşmesini nasıl açıklayacaksınız?
Aradaki fark kimin cebine gitti?
Sayın Başbakandan bunun cevabını bekliyoruz.

“HERKES SAFINI BELİRLESİN”

Fındık elden gidiyor. Lütfen artık safınızı belirleyin.
Fındık kaderine terk edilmeyecek kadar önemli, bir milli ürünümüzdür.

Üreticinin elinde bulunan 300 bin ton civarındaki bir fındığı ucuza kapatmak isteyenlere karşı bir ve beraber olalım. Acil olarak bir hükümet politikası uygulanmasını hep bir birlikte isteyelim. 

                                                  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir