logo

reklam
08 Ağustos 2015

CHP MİLLETVEKİLİ BEKTAŞOĞLU, FATSA’DA SİYANÜRE TEPKİ EYLEMİNDEYDİ

Fatsa’da yabancı ortaklı bir şirketin siyanürle altın çıkarmasını protesto eylemi sırasında arbede çıktı. Madene girmek isteyen guruba jandarma biber gaz ve tazikli suyla müdahale etti. Bundan eyleme destek veren CHP milletvekilleri de etkilendi.  Bu sırada bir gazeteci de göstericilerden birisinin jandarmaya atığı taşın sekmesiyle başından yaralandı.

 

DSC_6487

9  CHP MİLLETVEKİLİ FATSA’DA HALKLA EYLEM YAPTI

FatsaÜnye Doğa Koruma Platformunca Yukarı Bahçeler Mahallesi Engüz tepe mevkiinde altın ocağı yolunda toplanan halk pankartlarla ve sloganlarla yürüyüşe geçti. Yürüyüşe, CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Ordu Milletvekili Seyit Torun, Mustafa Adıgüzel, CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek ve Hayati Tekin, ,CHP İstanbul  Milletvekili Gülay Yedekçi, CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekçen, CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer de katıldı.
Yürüyüş sonunda  altının çıkarılmak istendiği şantiye önünde Platform adına Özge Yağcı konuştu.DSC_6563

CHP milletvekilleri adına söz alan Seyit Torun ise altın madeninin ülke ekonomisine bir gelir kazandırmayacağını öne sürerek özellikle siyanürün çevreye, insan sağlığına ve fındıkla diğer tarım ürünlerine vereceği zararı anlattı.

Basın açıklamasının ardından elindeki Türk bayrağı ile barikatı aşmaya çalışan bir kadının elindeki bayrağı jandarma almak isteyince çevreciler ve güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı.   Özellikle İstanbul’dan gelen ve provakatif tavırlarıyla dikkat çeken gurubun barikatı aşmaya çalışması ve jandarmaya taş atmasıyla olay çıktı. Jandarma da tazyikli su ve biber gazı ile onlara müdahale etti.

O sırada güvenlik güçlerine taş ve yabancı maddeler atan grubu bazı CHP milletvekilleri durdurmak istese de başarılı olamadı. Gerginlik esnasında bir gazeteci başına taş isabet etmesi sonucu yaralanarak Fatsa Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Milletvekilleri, halk ve çevreciler bir süre sonra ocak girişinden ayrılarak direniş çadırına döndüler.

BEKTAŞOĞLU: CHP OLARAK HALKIMIZLA DİRENECEĞİZ

Eylem sonrasında bir açıklama yapan CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, konuyu TBMM’ye taşıyacaklarını söyledi. Bektaşoğlu,“Olayları tasvip etmiyoruz. Ancak halka karşı bu denli sert müdahaleyi de doğru bulmuyoruz. Milletvekillerinin de olduğu, yaşlı ve kadınların ağırlıklı olduğu bir guruba ayrım yapmadan müdahalede bulunan sorumluların bulunmasını  istiyoruz” dedi.

CHP Milletvekili,”Çokuluslu şirketler Karadeniz’de sulara, madenlere, yaylalara güzel olan her şeye yasa,kural mahkeme kararı dinlemeden saldırıyor. Halkımızla birlikte CHP olarak buna karşı direniyoruz.

Fatsa’daki bu siyanürle maden arama olayını da TBMM’ye taşıyacağız Bu ocaktaki çalışmalar derhal durdurulmalı. Siyanür direk olarak havaya,suya ve toprağa karışarak kanser üreten bir kimyasal. İnsan hayatını paraya değişen bu zihniyeti kınıyorum” diye konuştu.DSC_6445


DSC_6463

DSC_6471

DSC_6493

DSC_6537

DSC_6566 DSC_6499

DSC_6501DSC_6505DSC_6568DSC_6569

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?