logo

reklam
30 Nisan 2017

CHP MİLLETVEKİLİ BEKTAŞOĞLU 1 MAYISI DEĞERLENDİRDİ

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, 1 Mayıs nedeniyle Taksim meydanının kapatılmasını ve OHAL nedeniyle alınan yasakları ve önlemleri eleştirdi ve bunun emekçilerin taleplerini dile getirmelerine engel olmak için yapıldığını belirterek “işçi sınıfının birlik mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs Emek Bayramı’nı, ne yazık ki yine dünyadaki örneklerine benzer şekilde bir bayram gibi kutlayamıyoruz” dedi. "AKP KÖLECİLİK DÜZENİ KURUYOR" 

1 Mayıs nedeniyle yazılı bir açıklama yaparak değerlendirmelerde bulunan Bektaşoğlu, Türkiye’de çalışanların geleceklerinin güvence altında olmadığını ifade ederek şunları söyledi: “Dünyada emekçinin tanımı ve statüsü birken, ülkemizde, taşeron, 4-A, 4-B, 4-C gibi emekçiler kategorilere ayrılarak sömürüye dayalı bir üretim ilişkisi kurulmuş, iş gücü ve emek ucuzlaştırılmıştır. Kaderi amirin iki dudağının arasında olan bir işçi tipi yaratılmış, iş hakkı ve hukukunun ortadan kaldırıldığı, bir ‘köleci’ düzene doğru hızla gidilmektedir. Aynı düzen özel sektör tarafından da tercih edilmektedir”.

Açıklamasında, hükümetin yatırımı, üretimi, istihdamı özendiren politikaları terk ettiğini ifade ettiğini savunan Bektaşoğlu ” bunun faturasını da özellikle KOBİ türü işletme sahipleri ve o işletmelerde çalışan işçiler ödemektedir. Son bir yılda kapanan işyerlerinin sayısındaki ve işsizlik rakamlarındaki artışın nedeni budur. Böyle giderse, fabrikasız, üretimsiz, emekçisiz 1 Mayıslar kutlayacağız ”dedi.

CHP Milletvekili Bektaşoğlu Giresun’un işsizlik sorununa da değinerek “AKP döneminde kapanan 15 dolayındaki kamu-özel sektör kuruluşu kapanmış, böylece 10 binlerce kişi çalışma olanağından yoksun bırakılmıştır. Kayıtlı iş arayan işsiz sayımız 40 bin sınırına dayanmıştır. Buna bağlı olarak ilimiz en çok göç veren illerin arasındadır. Kimse de bu gerçeği afaki rakamlarla gizlemeye kalkmamalıdır.  Türkiye’de olduğu gibi Giresun’un da en temel ana sorunu işsizliktir” değerlendirmesini yaptı.
 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?