logo

reklam
21 Ağustos 2014

CHP KURULTAYINDA NE OLUR?…

CHP’nin en iyi bildiği şey kurultay toplamaktır.

Ancak 91 yıllık tarihinde yapılan 55 kurultayda olduğu gibi, 5-6 Eylül’dekinde de sadece parti içindeki guruplar liderle kozlarını paylaşacaktır.

Belki lider ve kadrolar değişecek, ama CHP değişmeyecektir.

 

Çünkü bu partide lider sorunu yok. Amblemindeki 6 okta karşılık bulan inanç, ilke, ideoloji ve onlarla birlikte oluşan kültürü, geleneği reddetme, farklılığı koruma, ayrışma yerine rakipleriyle benzeşme sorunu var.

Ülke ve dünya sorunlarına çözüm ve politika üretemeyen, halkın biriken yoğun demokratik hak ve özgürlük taleplerini sahiplenip kucaklamayan dar grupçu, benim olsun, ben olayım diyen bir anlayışın egemen olduğu yönetimler, Ortadoğu, Asya, Balkanlar ve hatta Avrupa’nın en köklü geçmişe sahip partisini bitiriyor.

Sorun bu…

Siyasetin bütün olumsuzluklarını yaşayan ezilen kitleler; kadınlar, gençler, emekçiler, köylüler, çiftçiler, aydınlar bu partide yoklar.

Böyle bir partiye ‘‘sosyal demokrat’’ denir mi, denmez…

 

Tüm bunlar bir yana, doğru, ortada kurultay yapmayı gerektirecek kadar önemli nedenler ve gerekçeler var.

Özellikle Cumhurbaşkanlığı seçiminde alınan başarısız sonuç tartışılmalı, sorgulanmalı,eleştiri ve özeleştiri yapılmalı.

Genel başkan da çıkıp hesap vermeli.

Ama niyet bu değil. Niyet Kılıçdaroğlu ve ekibini yemek ve partinin başına geçmek.

 

Halbuki bu seçim sonucunun tek suçlusu Kılıçdaroğlu değil, yukarıdan aşağıyabütün CHP örgütüdür. 

Hepsi yan gelip yattı. Bir kampanya yürütmediler, seçmene dönük mesaj vermediler.

Ekmeleddin Bey’i saldılar ortaya, yattılar pusuya, ellerini ovuşturup başarısız bir sonuç alınmasını beklediler.

Tayyip Erdoğan’ı Cumhurbaşkanı yapıp güya ondan kurtulmak istediler. Ancak böyle olursa partisinin dağılacağı üzerine hesap yaptılar.

 

Mesela Giresun’da sadece 10 dakika İnönü Caddesi’nde dostlara alışverişte görsün misali 20-30 partili, 3-5 esnaf ziyareti yaptılar.

2 yere pankart, birkaç mahalleye broşür, bülten, o kadar.

Bütün Türkiye’de aynısı oldu.

Sonra da şimdi mal bulmuş mağribi gibi ortaya atlayıp kelle avına çıktılar.

Buradan sesleniyorum…

Ey Milletvekili Selahattin, Eşref ve Burak Beyler, diğer CHP önde gelenleri, önde gidenleri ve Belediye Başkanı Kerim Aksu…

Giresun’da AKP’nin bunca kusuruna rağmen 5 ay önce aldığı oyu %19 artırarak %66.64’e çıkarmasını nasıl açıklayacaksınız? 

Bu sonuca göre bir milletvekilliğiniz bile zor görünüyor.  

İnsan da biraz utanma, arlanma olur.

Ve hesap soracak adam önce hesap verir.

Mesela Eşref Bey 'başarısızım'deyip istifa eder….Yok o öyle yapmıyor da; bir taraftan Kılıçdaroğlu'na sahip çıkarak 'zevahiri kurtarmaya' çalışıyor, diğer taraftan da kulis yapıyor…

Bu ne pişkinlik?..

 

 

CHP örgütten başlayarak dönüşmeli, yenileşerek değişmeli ve en önemlisi de bu köhnemiş, hantal delege ve yönetim yapısını ortadan kaldırıp demokratikleşmelidir.

Sonra da kitleselleşmelidir…

Bunu sağlayacak olan da CHP’ye genel başkan olmalıdır. Cumhuriyetin ve halkın partisi ve iktidar ancak böyle olunur.

Yoksa kurultay havanda su dövmekten ibaret olur. 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GİRESUN’A KİMLER İHANET EDİYOR?!

  05 Aralık 2017 Giresun, Köşe yazıları

  “Giresun’un tam ortasında yükselen ucube binanın yapımına kim ya da kimler izin verdiyse Giresun’a ihanet etmişlerdir.”  “Yüksek binalar gelişmişliğin değil bencilliğin ve gericiliğin sembolüdür”  Tevfik KARA MAYIS 2017’de memlekete gittiğimde bir de Giresunspor’un bir maçını izleyeyim dedim ve stadyuma girdim. Basın tribününde yerimi aldım. Aldım almasına da karşımda kibrit kutusu gibi yükselen  u...
 • RIZA OLAYI…

  19 Kasım 2017 Köşe yazıları

  Aralarında organize kirli ilişkiler olduğu yönünde ciddi iddialar olan bu kişileri 'ucu nereye giderse gitsin' eğer biz yargılasaydık, muteber kişi kabul edip aklamasaydık her şey farklı olurdu... Örneğin ABD'nin bu kişiler üzerinden elde ettiği istihbari bilgileri tehdite dönüştürmesine, ülkemize dönük emperyalist projelerini uygulatmak için uyguladığı baskılara ve onursuzlaştırmaya boyun eğmezdik.  Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, köklü bir dışiş...
 • SUÇSUZLUK VE CEZASI

  14 Ekim 2017 Köşe yazıları

  İçeriğine girmeyeceğim. Özeti şu… Nurettin Canikli’nin Fetullah Gülen’e ABD’de oturum izini alması için açılan davanın duruşmasında bir gurup milletvekili ile birlikte kefil olması, FETÖ’den aranan bir şahısa ait AKP il binasına 15 Temmuz sonrası Canikli’nin ve Cumhurbaşkanının pankartının asılmasına ilişkin yaptığım iki haber nedeniyle hakkımda açılan dava sonuçlandı.   Herkes yapmıştı, ulusal, yerel medya... Ama dava bana açıldı.  ...
 • SAHİLE GEL SAHİLE!..

  09 Ekim 2017 Köşe yazıları

  “Bizi yok edecekler şunlardır: İlkesiz siyaset; vicdanı sollayan eğlence; çalışmadan zenginlik; bilgili ama karaktersiz insanlar; ahlâktan yoksun bir iş dünyası; insan sevgisini alt plana itmiş bilim; özveriden yoksun bir din anlayışı” (Mahatma Gandhi) ÖNCELİKLE  merhum Hasan Ali Tütüncü’nün vefatıyla boşan AK Parti Giresun İl Başkanlığına seçilen Av. Aytekin Şenlikoğlu’nu tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum. Ancak ş&oum...