Giresun

CHP İL BAŞKANI TIĞLI’NIN FINDIK TALEBİ

            CHP İl Başkanı Necati Tığlı, her sezon öncesi olduğu gibi yine bazı kesimlerin fındıkta spekülasyonlarla bir algı çalışmaya yarattıklarını belirterek, “ancak her zaman emeğin savunucusu, üreticinin yanında ve destekçisi olan CHP, yaratılmak istenen yanlış algıların karşısında olup, gerçekleri kamuoyuyla paylaşmaya devam edecektir”dedi.

Yazılı bir açıkalama yaparak değerlendirmelerde bulunan Tığlı, şunları söyledi:”Fındık fiyatları şu an çok gerilere düşmüş, piyasada 9 liradan alıcı bulmaktadır. Bu miktar kabul edilemezken, yeni ürünün fiyatının da 10 lira olacağı dillendirilmektedir. Bu asla ürünün ve üreticinin hak ettiği bir rakam değildir. Alın terinin karşılığı değildir. Yeni hasada iki ay gibi bir zaman varken, bazı çevreler yanlış rekolte ve fiyat tahminleri yaparak, piyasayı kendi çıkarlarına göre yönlendirme çabasına girmiştir. Piyasa üreticinin lehine değil, uluslar arası tekellerin lehine çevrilmeye çalışılmaktadır.

            YAKINMAYIN, ÇÖZÜM ÜRETİN

            Diğer bir husus ise; Sermaye, üreticiyi değil, kendi kar oranını düşünedursun, üreticinin hakkını koruması gereken bazı sivil toplum kuruluşları da -iktidara yakın olmalarına karşın- durumdan yakınmaktan öte geçmemektedir. Oysa onların görevi yakınmak değil, soruna çözüm üretmek, üreticinin emeğinin karşılığını almasını sağlamaktır.

            FİSKOBİRLİK YOK HÜKMÜNDE

            Bir diğer husus ise; Üreticinin ortak kuruluşu olan, fındığın ve üreticinin güvencesi olması gereken Fiskobirlik’ten tek bir ses çıkmamaktadır. Fiskobirlik sanki fındıkla iştigal değilmişçesine suskunluğunu korumakta, yok hükmünde durmaktadır.

            ÜRETİCİNİN OYUNU ALAN İKTİDARI GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ

            Sonuç olarak; Fındık üreticisinin oyunu alıp, Ankara’ya gidenlerin, yıllardır bu ülkeyi yöneten AKP iktidarının üreticinin sorununu çözüm üretmesini, Fiskobirlik’in asli görevini yapmasını, fındık rekoltesinin gelişigüzel dillendirilmesinden ziyade ilgili merciler tarafından bilimsel şekilde yapılarak açıklanmasını talep ediyoruz. Fındık üreticisinin kaderi, fındık baronlarının ve serbest piyasanın insafına bırakılamaz. Hükümetin bir fındık politikası olmalı ve ürüne hak ettiği değerin verilmesini sağlamalı. Biz bütün gelişmelerin takipçisi olup, fındık üreticisinin yüzünün CHP iktidarında güleceğinin altını bir kez daha çizeriz. Ve o günlerin de yakında olduğunu müjdeleriz”

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir