Giresun

CHP İL BAŞKANI FİKRİ BİLGE’DEN TMO VE FINDIK ALIMIYLA İLGİLİ İDDİALAR

CHP İl Başkanı Fikri Bilge, TMO’nun fındık alımlarında kota uygulayarak üreticiyi serbest piyasaya yönlendirildiğini söyledi. Bilge, “AKP iktidarı fındıktaki tekelleşmeye ve kartellere açıkça destek vermektedir. Ferrero ile karşılıklı paslaşmaktadırlar. Bu, beceriksizlik değil, tamamen bilinçli yapılan bir uygulamadır” dedi.

Yazılı bir açıklama yapan CHP İl Başkanı Bilge.  “üreticimiz 10 dönümlük alanda yaklaşık 1.500 kg fındık almaktadır. Bu fındık TMO’nun kapısına götürüldüğünde uygulanan kota nedeniyle TMO 600 kg’ını almaktadır. Geriye kalan 900 kg fındığı üreticimiz düşük fiyata manavlara vermek zorunda bırakılmıştır. Üreticinin TMO’ya gitmemesi için TMO özel çaba harcamaktadır” ifadesini kullandı.

Bilge, açıklamasında “TMO alım yaptığı birçok ilçemizde 1 Ekim itibariyle alım yerlerini kapatacağı duyumunu almış bulunuyoruz” iddiasında bulundu ve açıklamasında şu görüşleri ifade etti: ” Her ilçemizde birbirinden farklı kota uygulaması yapmanın hiçbir mantığı yoktur. Bu davranışla birçok ilçemiz cezalandırılmaktadır. Üreticimizin alın terine saygı duyuyorsanız TMO’ya gelen fındığın tamamını geri çevirmeden alacaksınız. AKP iktidarı Ferrero’nun karşısında rekabet oluşturmaktan korkmakta ve kaçmaktadır.

Her zaman söylediğimiz gibi tek çözüm yolu Fiskobirlik’in acil olarak devreye sokulması, Ferrero’ya karşı rekabet oluşturulması, Fiskobirlik’te işlenen fındığın uluslar arası piyasaya girişinin sağlanmasıdır”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir