logo

reklam
11 Eylül 2017

CHP GENEL BAŞKANI KILIÇDAROĞLU’DAN AKP’YE FINDIK TEPKİSİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, fındık üreticisinn mağduriyetine dikkat çekerek “15 yıldır iktidardalar, sizin alın terinizi götürdüler yabancılara peşkeş çektiler. Ağlıyorsunuz “Hakkımızı teslim etmediler” diye. Evet hakkınızı teslim etmediler, etmeyecekler de zaten”dedi.

Kılçdaroğlu, CHP’nin kuruluşunun 94. Yıldönümü nedeniyle toplanan parti meclisi toplantısı öncesi yaptığı açıklamada , Türkiye’nin fındık üretiminde bir numara olduğunu kaydederek,”dünya fındık üretiminin yüzde 70’i Türkiye’de. Peki fındık fiyatını kim belirliyor? Biz belirleyemiyoruz. 15 yıldır iktidardalar 15 yıl. Karadeniz’e sesleniyorum, Karadenizlilere sesleniyorum, fındık üreticilerine sesleniyorum. 15 yıldır iktidardalar, sizin alın terinizi götürdüler yabancılara peşkeş çektiler. Ağlıyorsunuz “Hakkımızı teslim etmediler” diye. Evet hakkınızı teslim etmediler, etmeyecekler de zaten. Onlar sizin cebinizi değil, kendi ceplerini düşünüyorlar. Sizin ikbalinizi, istikbalinizi değil kendi ikballerini düşünüyorlar. Hala farkına varamadınız mı?”diye sordu.

Fiskobirlik’in Mustafa Kemal Atatürk ölmeden önce 1938’de kurulduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, Şimdi Fiskobirlik’e bakın neredeyse tamamen unutuldu. Çünkü fındık üreticisi unutuldu” dedi.

"FINDIĞIN SORUNUNU 4 YILDA ÇÖZECEĞİZ" SÖZÜ VERDİ

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu konuşmasında şunları söyledi: “Fındık Karadeniz için nedir? Stratejik üründür. Çünkü başka bir geliri yok, tek geliri fındık. Eğer siz fındıkta hak ettiği ücreti ödeyemezseniz, taban ücreti ödeyemezsiniz, bu adam neyle geçinecek, çoluk çocuğunu nasıl askere gönderecek, okula nasıl gönderecek, çocuklarını üniversiteye nasıl gönderecek? Sigorta primini ödeyecek nasıl ödeyecek? Diyorsunuz “Türkiye kalkındı” güzel, ben de biliyorum Türkiye kalkındı. Yüzde 3 kalkındı, 5 kalkındı güzel. İyi de bu kalkınmadan niye bu köylüye, bu fındık üreticisine pay vermiyorsunuz, bunun günahı ne? Tek günahları var onu da söyleyeyim, iktidara oy verdiler. Oy verdiler. Onlar da diyorlar ki, sırtına binsek, ağzındaki lokmayı da alsak gene bize oy verecekler. Bu tuzağa hiçbir Karadenizlinin düşmemesi lazım. Ha biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak ben buradan açık ve net söylüyorum, namus sözü veriyorum namus sözü, ilk 4 yılda bütün dünyada fındık fiyatını sadece ve sadece Türkiye belirleyecektir. Borsa, lisanslı depoculuk, bütün sorunları çözeceğim. Kim kazanacak? Karadeniz’in fındık üreticisi kazanacak. Kim kazanacak? Türkiye kazanacak.

Bakın, böyle giderse ne olacak? Fındık üreticisi köylü kendi bahçesinin işçisi olacak. Çünkü o bahçeleri de gelip alacaklar ellerinden. İkinci aşama o. Bu tuzağa düşmeyin. Benden söylemesi, varsa bir yalanım, varsa bir yanlışım, varsa bir hatam çıkın söyleyin. Ama ben doğruları söylüyorum. Doğruları söylediğim için de iktidarın hedefindeyim. Sabah, öğle, akşam kurşun sıkıyorlar. Her türlü hakareti yapıyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar çiftçinin hakkını teslim edeceğim”.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?