Giresun

CHP FINDIĞA 20 TL FİYAT İSTİYOR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) fındık bölgesi milletvekilleri ve hd film izle İl Başkanları ile CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Giresun’un Piraziz ilçesinde bir araya gelerek fındıkla ilgili ortak basın açıklaması yaptılar.

CHP Giresun İl Başkanı Fikri Bilge tarafından okunan açıklamada,yeni savaş filmleri sezonun hasat zamanının yaklaştığını vurgu yapılarak fiyatların biran evvel açıklanması polisiye filmler gerektiği vurgulandı.

CHP’nin açıklamasında şu görüşler ifade edildi: “Fındıkta yeni sezonun açılmasına az bir süre kaldı. Fındık üreticisi umutsuzluk, çaresizlik ve belirsizlik içersinde AKP hükümetinin fındık alım fiyatını açıklamasını beklemektedir. AKP hükümeti geçen sezon verilen tüm sözlere rağmen fındık fiyatlarını hamsinin çıktığı dönemde yani kasım ayında açıklamıştır. Üretici zarara uğratılmıştır.

Fiskobirlik’i piyasadan çekip TMO geldiği süreden bu yana üreticinin sorunları katlanarak artmıştır.

Türkiye 2019 yılı fındık sezonuna stoksuz girmektedir. TMO depolarında bulunan son stok fındığı 18 liradan satmış, ancak geçtiğimiz hafta içinde fiyatlar birden bire 12 liraya düşmüştür. Nasıl bir hokus pokus yaptınız da fiyatları üç günde 12 liraya düşürmeyi başardınız?

Yıllardır üretici üzerinde aynı oyunu oynuyorsunuz. Fındık çürük, fındığın nem oranı yüksek, fındıkta alfatoksin var, rekolte çok yüksek gibi bahaneler üreterek fındığı üreticiden bedava almaya çalıştınız.

Bütün bunları uydurduğunuz yıllarda fındığı satmadınız mı? Yoksa fındık işe yaramıyor diye yaktınız mı?Artık hiç kimse uydurma haberlerinize inanmıyor.

2019 yılı fındık maliyet hesabı 16 lira bandındadır. 20 lira altında yapılacak fiyat açıklamasını asla kabul etmiyoruz. Dünya fındık üretiminin %70’ini Türkiye karşılamaktadır. Fındığı üreten biziz ama AKP iktidarı ne hikmetse fiyatı kartellere bırakmıştır.

Fındığı üreten bizsek fiyatı belirleyen de biz olmalıyız.Oysa ülkemizde tekelci güçler fındığı hem alan hem de satan rolünü oynamaktadır. Fındıktaki tekelleşmeye karşı acilen Fiskobirlik devreye sokulmalıdır. Yurt dışında kabuklu fındık fiyatı 3 euronun üzerinde işlem görmektedir.

Üreticimizi kandırıyorsunuz, birilerini zengin ediyorsunuz. Şimdiden sizi uyarıyoruz; ey AKP’li vekiller, mecliste araştırma komitesi kurma teklifimize sırıtarak karşı çıktınız. Şimdi sizlere sesleniyoruz; “poz vermeyin, fiyat verin.”

CHP’nin basın açıklaması etkinliğine, Ordu İl Başkanı Yusuf Furtun, Samsun İl Başkanı Mehmet Kundak ile aslen Ordulu olan İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğulu, Milletvekilleri Necati Tığlı, Mustafa Adıgüzel ve Emine Gülizar Emecan katıldı.
 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir