logo

reklam
06 Aralık 2016

CHP AKP DESTEKÇİSİ MHP’Yİ UYARDI

CHP İl Başkanı Necati Tığlı Anayasa değişikliği ve başkanlık sistemi için AKP’yle birlikte hareket eden MHP’ye yanlıştan dönün” çağrısı yaptı Tığlı, partili cumhurbaşkanlığı sisteminin gücü tek elde toplamanın aracı olduğunu savunarak  “Biz parlamenter sistemden yanayız. Tek adamlığa asla müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Başkan Tığlı, AKP ile MHP’nin bu konuda uzlaştığını belirterek de “Bu hafta Meclise getirilecek olan söz konusu pakete ilişkin düşüncemiz nettir. Diktatörlüğe karşı demokrasiyi savunmaya devam edeceğiz. ” ifadelerini kullandı. Anayasa taslağının kabulünün ardından Atatürk'ün kendisi için kullanmadığı tüm yetkilerin saraydan Meclise taşıyacağını kaydeden Tığlı şunları dile getirdi:

“Partili cumhurbaşkanı gücü tek elde toplamanın aracıdır. Partili cumhurbaşkanı, disiplinli parti sistemi olan Türkiye’de parlamentoyu da kontrol eder. Anladığımız kadarıyla bu pakette yasama, yürütme ve yargıyı tek elde toplanan bir çalışma yapılmış. Oysa hukukun üstünlüğü yargı bağımsızlığı, siyasete alet edilmemelidir. Adına başkanlık denilen bu paketle tek adam rejimi planlanıyor. Hiçbir denetime tabi olmayan cumhurbaşkanı planlanıyor. CHP Türkiye’yi tek partili rejimden çok partili rejime taşıdı. Bu, AKP’nin Türkiye’yi tek partili rejime taşıma projesinin en üst noktasıdır. Bu bir diktatörlük projesidir, buna karşı mücadelenin merkezi de CHP olacak.”

           TARİHİ YANLIŞTAN DÖNÜN

CHP İl Başkanı Necati Tığlı, Milliyetçi Hareket Partisi’ne (MHP) de seslenerek, başkanlık konusunda AKP’ye destek vermelerinin tarihi bir yanlışlık olduğuna dikkat çekerek, “Bu yanlıştan dönülmeli, Atatürk’ün çizdiği yolda, anayasal çerçeveler içinde parlamenter sistemi savunmaya devam edilmeli” dedi. Tığlı, yakın geçmişte MHP lideri Devlet Bahçeli’nin başkanlık sistemine karşı durduğunu hatırlatarak da “Şimdi ne oldu da destek veriyor, bilmediğimiz bir pazarlık mı var?” sorusunu sordu.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?