Eğitim

ÇETİNKAYA: MEB ÖĞRETMENLERİ İTİBARSIZLAŞTIRIYOR

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi kapsamındaki ortak sınavları 8.sınıflar için 28-29 Kasım 2013 tarihlerinde yapılacak.

Türk Eğitim-Sen Giresun Şubesi Başkanı Arif Çetinkaya, yapılacak sınavlarda özellikle ortak sınav yapılan derslerin branş öğretmenlerine görev verilmemesini eleştirdi . Çetinkaya, yaptığı yazılı açıklamada, okullarda bina sınav sorumlusu olarak okul müdürlerinin yerine milli eğitim yöneticileri ile eğitim denetmenlerinin veya uygun görülen okul müdürlerinin bina sınav sorumlusu olarak görevlendirilmesine tepki göstererek “Öğretmenlerimizin alabildiğince itibarsızlaştırılmaya çalışıldığı bir dönemde, onları potansiyel suçlu gibi gören, onlara güvensizliğini ortaya koyan böyle bir uygulama, söz konusu branşlarda görev yapan öğretmenlerimizi rencide etmektedir” dedi.

Arif Çetinkaya,  açıklamasında şunları söyledi: “Okullarda yapılacak sınavlarda bina sınav sorumlusunun okulun her türlü işlerini yürüten, okulun sınava hazırlanmasını sağlayacak olan okul müdürünün yerine Milli Eğitim Yöneticileri, Eğitim denetmenleri veya nasıl uygun görüleceği belli olmayan okul müdürlerinden birisinin bina sınav sorumlusu olarak görevlendirilmesi doğru değildir. Okullarını ve öğrencilerini en iyi şekilde tanıyan okul müdürleri kendi okullarında bina sınav sorumlusu olmalıdır.

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerine, okul yöneticilerine güvensizlikle yaklaşmayı bırakmalı ve öğretmenlerimize, okul müdürlerine güvenmelidir. Öğretmenin ve öğretmenlik mesleğinin toplumsal itibar kaybının en önemli nedeni Bakanlığın bu ve benzeri  tavırlarıdır. Öğretmenin ve öğretmenlik mesleğinin toplumsal itibarının artırılması öncelikle MEB’in öğretmenlere güveni ile sağlanabilir”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir