Aktüel

ÇAVUŞLU EKMEĞİ TESCİL EDİLDİ

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından yürütülen ve DOKAP tarafından finanse edilen Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi (GİRKAP) çerçevesinde ODÜ Ziraat Fakültesi uzmanları tarafından hazırlanan raporla yapılan başvuru sonuçlandı. Görele ilçesi Çavuşlu Beldesi ile özdeşleşmiş “Çavuşlu Ekmeği” Türk Patent ve Marka Kurumu’nun resmi bülteninde yayınlanarak tescil edildi.ÇAVUŞLU EKMEĞİ TESCİL EDİLDİTarım İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Coğrafi işaret tescilinin yapılması ile birlikte “Çavuşlu Ekmeği” hak ettiği marka değerine kavuşmuş olacaktır. Ayrıca İl Müdürlüğümüz tarafından yine GİRKAP projesi kapsamında ilimize özgü Şebinkarahisar Karadutu, Giresun Simidi, Giresun Fındık Ezmeli Kadayıf Tatlısı ve Giresun Isırganı için coğrafi işaret almaya yönelik çalışmalar halen devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.
Görele Belediyesi adına tescili gerçekleştirilen Çavuşlu Ekmeği, ekmeklik buğday unu, su ve ekşi hamurun 10:1 oranında karıştırılarak yoğrulmasıyla yapılan ve fırından çıktıktan sonra üzerine bulamaç sürülen bir ekmek.
Ekmekle ilgili diğer bilgiler ise, şöyle: “Ekmeğin üzerine sürülen bulamaç, ekmeğe parlak bir görünüm kazandırırken, üzerinde oluşturduğu tabaka ile de raf ömrünün uzamasına katkı sağlıyor. Çavuşlu Ekmeğinin dış kabuğu sert ve üst kabuk kalınlığı 2-4 mm, taban kabuk kalınlığı 4-6 mm olup ağızda dağılan gevrek bir yapıdadır. Ekmeğin iç kısmı süngerimsi, pişkin ve gözeneklidir. Çavuşlu Ekmeği, asitlik oranının yüksek olması nedeniyle oda şartlarında 7-10 gün kadar saklanabilir”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir