logo

reklam

CANİKLİ’NİN KASETİ

Türkiye'nin gündemini sarsan ve AKP'yi zor durumda bırakan ses kayıtlarının sonuncusunun, AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli’ye ait olduğu iddiası, Türkiye’nin gündemine oturdu.

Bu ses kayıtlarının hangi yöntemle elde edildiği belli değil. Yargı kararıyla, bir soruşturma kapsamında teknik takiple mi elde edildi, ‘dinlemeye mi takıldı’,bu da belli değil.

Bu nedenle yayımlamayı ‘etik’ bulmadım, haber olarak da görmedim.

Zaten bugüne kadar bir suçun suçlularını ortaya çıkarmak için delil toplamak amacıyla yapılan yasal dinlemeler dışındaki bütün dinlemeleri ahlaki bulmadım.

AKP döneminde binlerce kişinin telefonlarının dinlenmesini de böyle değerlendirdim, bunu alçaklık olarak kabul ettim.

Canikli’nin de telefonlarını dinlenmesine de ‘oh olsun, bak gördün mü, sıra sana geldi’ sözleriyle de değerlendirmedim.
Ama o gurup başkan vekilinin, bir sürü insanın bu ve benzeri nedenlerle zindanlarda çürümesini sağlayan bir iktidarın gurup başkan vekili olduğunu, ülkemizdeki insan hak ve özgürlüklerini geliştirme, hukuk düzeni kurma yolunda mücadele etmeyen, tersine toplumuna, baskı, cebir ve şiddet uygulayan bir iktidarın mensubu olmaktan pişmanlık duymasını ve ders almasını diledim.  

Rafa kaldırılan demokrasi yerine getirilen bu eşsiz ve benzersiz siyasal recim, herkesi hedef alabiliyor.

Neyse konumuza dönelim…

Canikli, bu ses kaydının içeriği ile dün bir açıklama yaptı, ciddi buldu, kendini savundu.
Tıpkı Başbakan’ı gibi ‘montaj’ dedi. ‘üste üste bindirilmiş, aradan çıkarılmış konuşmalar var’ dedi.

Yani montaj olup olmadığını tıpkı Başbakan gibi kanıtlamadı. ''Ben böyle bir konuşma kesinlikle yapmadım''demedi.
Bu yüzden kaset hala tartışılmaya devam ediyor.

Oradaki, konuşmanın anafikri; Sayıştay raporlarının TBMM’ye gelmesini engellemek için Başbakanın bilgisi dahilinde, O’nun Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan ve Canikli’nin yaptıkları plan üzerine.
Çünkü o konuşmada raporların gelmesi halinde AKP’nin duman olacağı belirtiliyor.

Ben bu konuşmanın anafikrine yansıyan görüşün bir AKP görüşü ve politikası olduğuna inanıyorum.

AKP, hep ‘denetlenmekten’ korktu. Sayıştay denetimi olmayan bir düzeni özledi.Demokrasinin diğer kuvvetlerini kendi gücüne katarak tek eleştirdi. 

Oysa Sayıştay, kamu adına görev yapan, hesap soran en önemli organdır.

Bu kuruluş, kamu kuruluşlarının mali tablolarının hukuka aykırılıklarını, hatalarını raporlar, denetimler sırasında tespit ettiği kamu zararlarını ilgili daireye sunar.
Peki, Sayıştay bu görevini ne kadar yapabiliyor, ne kadar bağımsız ?..

Mesela 11 yıl boyunca TBMM’ye kaç dosya gönderildi?

Dairelere intikal eden ‘yargılamaya esas’ kaç dosya sonuçlandırıldı?

Bunları açıklasınlar, o zaman herkes inanır; o telefon konuşmasının gerçek olmadığına. AKP’nin Sayıştay’a karışmadığına…

 

Benim en çok merak ettiğim…

Bana göre devleti zarara uğratmanın en önemli örneklerinden birisi SEKA'dır.

Çünkü kimin neyi hangi sözleşmeyle, kaça alıp- sattığı, paranın kaynağı belli değil.  

Acaba Sayıştay; SEKA’nın MİLDA’ya, MİLDA’nın Giresun Özel İdaresi’ne, oradan da TOKİ’ye ‘peşkeş’ gibi devrini içeren bir rapor hazırladı mı?

68 milyonun peşine düştü mü?


Keşke Nurettin Canikli’nin bu kaseti çıkmasaydı, gönül ister ki bundan sonra da ne O’nun ne de başkalarının kasetleri hiç çıkmasın.
Ama işte bir kere değirmenin bendi yıkıldı, artık su tutmuyor. 

                                  *                              *                                   *

Bugün 8'inci Gezi Şehit'i, ekmek almaya giderken polisin gaz tabancası fişeği ile vurulan ve 269 gün sonra hayatını kaybeden Berkin'i toprağa verdik. İçim acıyor. 

Ekmek değince aklıma hep Berkin gelecek. 

Ruhu şadolsun. Işıklar içinde uyusun. 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GİRESUN’A KİMLER İHANET EDİYOR?!

  05 Aralık 2017 Giresun, Köşe yazıları

  “Giresun’un tam ortasında yükselen ucube binanın yapımına kim ya da kimler izin verdiyse Giresun’a ihanet etmişlerdir.”  “Yüksek binalar gelişmişliğin değil bencilliğin ve gericiliğin sembolüdür”  Tevfik KARA MAYIS 2017’de memlekete gittiğimde bir de Giresunspor’un bir maçını izleyeyim dedim ve stadyuma girdim. Basın tribününde yerimi aldım. Aldım almasına da karşımda kibrit kutusu gibi yükselen  u...
 • RIZA OLAYI…

  19 Kasım 2017 Köşe yazıları

  Aralarında organize kirli ilişkiler olduğu yönünde ciddi iddialar olan bu kişileri 'ucu nereye giderse gitsin' eğer biz yargılasaydık, muteber kişi kabul edip aklamasaydık her şey farklı olurdu... Örneğin ABD'nin bu kişiler üzerinden elde ettiği istihbari bilgileri tehdite dönüştürmesine, ülkemize dönük emperyalist projelerini uygulatmak için uyguladığı baskılara ve onursuzlaştırmaya boyun eğmezdik.  Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, köklü bir dışiş...
 • SUÇSUZLUK VE CEZASI

  14 Ekim 2017 Köşe yazıları

  İçeriğine girmeyeceğim. Özeti şu… Nurettin Canikli’nin Fetullah Gülen’e ABD’de oturum izini alması için açılan davanın duruşmasında bir gurup milletvekili ile birlikte kefil olması, FETÖ’den aranan bir şahısa ait AKP il binasına 15 Temmuz sonrası Canikli’nin ve Cumhurbaşkanının pankartının asılmasına ilişkin yaptığım iki haber nedeniyle hakkımda açılan dava sonuçlandı.   Herkes yapmıştı, ulusal, yerel medya... Ama dava bana açıldı.  ...
 • SAHİLE GEL SAHİLE!..

  09 Ekim 2017 Köşe yazıları

  “Bizi yok edecekler şunlardır: İlkesiz siyaset; vicdanı sollayan eğlence; çalışmadan zenginlik; bilgili ama karaktersiz insanlar; ahlâktan yoksun bir iş dünyası; insan sevgisini alt plana itmiş bilim; özveriden yoksun bir din anlayışı” (Mahatma Gandhi) ÖNCELİKLE  merhum Hasan Ali Tütüncü’nün vefatıyla boşan AK Parti Giresun İl Başkanlığına seçilen Av. Aytekin Şenlikoğlu’nu tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum. Ancak ş&oum...