logo

reklam
01 Aralık 2014

CANİKLİ’NİN ET-TAVUK VE AYAKKABILARI…

Bakan Nurettin Canikli, göreve geldikten sonra, Mersin Gümrüğü’nden sahte gümrük belgeleriyle 28 milyon lira değerindeki bin 44 ton kırmızı etin piyasaya sürüldüğünü tespit etti.

bin-44-ton-kacak-et

Yurtdışına çıkması gereken bu etlerin kilo karşılığı yerine ekonomik değeri olmayan tavuk parçaları, tavuk kıyması konulmuş. Depolarda onlar tutulmuş.

 

 

 Olayın ‘kahramanı’ Canikli basın toplantısı ve ardından TV kanallarında dolaşarak bu olay tüm boyutlarıyla anlattı."Bugüne kadar ortaya çıkarılmış en büyük gümrük kaçakçılığıdır" dedi.

Ancak Türkiye 2014 yılı içinde 100 bin ton kırmızı etin transit ticareti güzergahında. Ne kadar tavuk etinin yurtdışına ne kadar kırmızı etin bu yöntemle piyasaya sürüldüğü belli değil. .2 Milyar dolarlardan bahesediliyor. Bu ithalat ve ihracatı gerçekleştiren 7 firmanın kayıtları incelemede.

Ardından da sağlığa zararlı, kanserojen içerdikleri için depolarda imha için bekletilen 33 bin çift ayakkabının da sahte belgelerle çıkışının yapılarak piyasada satıldığı ortaya çıktı

Bu günlerde de bu konu konuşuluyor.

cumhurbaskani-erdogan-bagkurluya-mujdeyi-verdi_m12

 

Bu önemli bir başarıdır. ülkemizi mali kayba uğratarak haksız kazanç elde eden ve halkın sağlığına kasteden canilere yönelik bu operasyonlar nedeniyle Bakan Sayın Canikli’yi kutlarız.

 

 

 

 Ancak…

Başarısını gölgelemek istemem.

gtb_4816

Ama Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Canikli’den önce de vardı. 3 yıl o koltukta da Hayati Yazıcı görev yaptı.

Anladığım kadarıyla et ve ayakkabıların gümrük işlemleri kendisinin selefi olan Yazıcı’nın görev döneminde gerçekleştirilmiş.  Veya kurulu düzen o zaman başlamış.

Dolayısıyla Sayın Canikli,  Yazıcı ve bürokratlarının, çalışma arkadaşlarının görev ihmalini,  AKP hükümeti döneminde yapılan önemli bir yolsuzluğu ortaya çıkarmış olmuyor mu?

Tabi gerçekler idari ve adli soruşturma sonucunda ortaya çıkacak.

Umarız üstü kapatılmaz ve hesabı sorulur.

 

Ama bu olay bir kere daha gösterdi ki; sınırları, PKK, IŞID, ve terör örgütlerinin, silah, uyuşturucu ve insan kaçakçılarının, ajanların adeta yol geçen hanına dönen Türkiye’nin, gümrüklerinde de hakimiyeti ve güvenliği yok.

 

 

12 Eyül öncesinde sigara kaçakçıları Ordu-Giresun kumsallarına motorlarla koliler indiririr, sevkiyat oradan yapılırdı. O gece elektrikler kesilirdi. Herkes bilirdi ki sigara geldi.

2-3 ayda bir b jandarma birkaç motoru göstermelik olarak yakalardı. 

O günler aklıma geldi. Bu et-tavuk ve ayakkabı işi de ona benziyor. Acaba asıl büyük vurgunu saklamak için bir yem mi, diye insan sormadan edemiyor.

Ne kadar ne geçti, başka neler sürüldü piyasaya…

Mesela altın…
Ayrıca…

Eti-tavuk ve ayakkabıyı yakalayan Sayın Nurettin Canikli’nin özellikle IŞİD’in Kuzey Irak’tan kaçırdığı ve Türkiye üzerinden sattığı söylenen petrolleri ve diğer kayıtdışı malları da yakalamasını dileriz.

O yapmazsa kendinden sonra gelen bakan yakalar, bu sefer de o töhmet altında kalır.

 

 

Devamını bekliyoruz Sayın Canikli devamını…

 

 

Bu arada gümrüklerden fırsat buldukça Sayın Canikli bir de dönüp Giresun’a da bakmalı.

Ki; artık o bir Bakan ve böyle yolsuzlukla mücadele ederken onunla kader birliği yapmış, her fırsatta O’nu temsil ettiğini söyleyen siyasi yoldaşları onun yüzünü kara çıkarmasın.
Mesela hemen bir açıklama yapıp ‘benimle siyaset yapanlar devlet ihalesine girmesin, rantı yasaklıyorum, siyaset yoluyla zenginleşmek yok’ gibi lafları hiç olmazsa şimdi kendisinden bekliyoruz.

 

 

 

Gümrükteki fakir, fukara, guraba, doğmamış yetimin hakkıysa buradaki de öyle…Korumak da hepimizin görevi. 

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GİRESUN’A KİMLER İHANET EDİYOR?!

  05 Aralık 2017 Giresun, Köşe yazıları

  “Giresun’un tam ortasında yükselen ucube binanın yapımına kim ya da kimler izin verdiyse Giresun’a ihanet etmişlerdir.”  “Yüksek binalar gelişmişliğin değil bencilliğin ve gericiliğin sembolüdür”  Tevfik KARA MAYIS 2017’de memlekete gittiğimde bir de Giresunspor’un bir maçını izleyeyim dedim ve stadyuma girdim. Basın tribününde yerimi aldım. Aldım almasına da karşımda kibrit kutusu gibi yükselen  u...
 • RIZA OLAYI…

  19 Kasım 2017 Köşe yazıları

  Aralarında organize kirli ilişkiler olduğu yönünde ciddi iddialar olan bu kişileri 'ucu nereye giderse gitsin' eğer biz yargılasaydık, muteber kişi kabul edip aklamasaydık her şey farklı olurdu... Örneğin ABD'nin bu kişiler üzerinden elde ettiği istihbari bilgileri tehdite dönüştürmesine, ülkemize dönük emperyalist projelerini uygulatmak için uyguladığı baskılara ve onursuzlaştırmaya boyun eğmezdik.  Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, köklü bir dışiş...
 • SUÇSUZLUK VE CEZASI

  14 Ekim 2017 Köşe yazıları

  İçeriğine girmeyeceğim. Özeti şu… Nurettin Canikli’nin Fetullah Gülen’e ABD’de oturum izini alması için açılan davanın duruşmasında bir gurup milletvekili ile birlikte kefil olması, FETÖ’den aranan bir şahısa ait AKP il binasına 15 Temmuz sonrası Canikli’nin ve Cumhurbaşkanının pankartının asılmasına ilişkin yaptığım iki haber nedeniyle hakkımda açılan dava sonuçlandı.   Herkes yapmıştı, ulusal, yerel medya... Ama dava bana açıldı.  ...
 • SAHİLE GEL SAHİLE!..

  09 Ekim 2017 Köşe yazıları

  “Bizi yok edecekler şunlardır: İlkesiz siyaset; vicdanı sollayan eğlence; çalışmadan zenginlik; bilgili ama karaktersiz insanlar; ahlâktan yoksun bir iş dünyası; insan sevgisini alt plana itmiş bilim; özveriden yoksun bir din anlayışı” (Mahatma Gandhi) ÖNCELİKLE  merhum Hasan Ali Tütüncü’nün vefatıyla boşan AK Parti Giresun İl Başkanlığına seçilen Av. Aytekin Şenlikoğlu’nu tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum. Ancak ş&oum...