Giresun

CANİKLİ’NİN DEMİRYOLU DA HAYAL OLDU

HABER-FOTOĞRAF:UFUK KEKÜL

NURETTİN CANİKLİ'NİN DEDİĞİ YİNE OLMADI. VAADLER YİNE GERÇEKLEŞMEDİ. GÜMÜŞHANE-TORUL-TİREBIOLU DEMİRYOLU GÜZERGAHI İPTAL..GEREKÇE; HARŞIT VADİSİ HEYELANLI…GÜMÜŞHANE-TRABZON BAĞLANTISI İSE TAMAM… 

Giresun’un en önemli hizmet beklentilerinden birisi daha hayal oldu. Gümüşhane-Harşıt Vadisi üzerinden Tirebolu’ya bağlanacak olan demiryolu güzergahı iptal ediliyor. DLH tarafından yürütülen proje, Gümüşhane- Trabzon bağlantısı ile gerçekleşecek.  

Ancak AK Parti Grup Başkan Vekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, demiryolunun Trabzon’a ulaşmasından sonra Giresun’a da ulaşacağını açıkladı. Canikli, Tirebolu güzergahından vazgeçilmesine gerekçe olarak, heyelan ve ekonomik olmamasını gösterdi.

Nuretin Canikli, şunları söyledi: “Demiryoluyla ilgili iki proje bulunmaktadır. Bu projelerden birincisi Gümüşhane’den Tirebolu ve buradan Trabzon’a uzanan güzergah. Diğer ikincisi ise Gümüşhane’den Trabzon’a ve buradan da Giresun’a ulaşacak projedir. Bu iki projeden hayata geçecek olan biri olacaktır. Bu tercih de güzergah şartlarına ve ekonomiye göre yapılacaktır. Şu aşamada yapılan değerlendirmede Güzergah Gümüşhane’den Trabzon ve buradan Giresun’a ulaşacak proje öne çıkmaktadır. Çünkü Tirebolu Gümüşhane güzergahının heyelanlı bölge olması ve ekonomik olmamasıdır. Ancak önemli olan demir yolunun Giresun’a ulaşması ve Giresun’un demiryolundan faydalanabilmesidir. Giresun’un bu isteği ve hedefi de gerçekleşmiş olacaktır”

Karar, Giresun’da şok etkisi yaratırken, “Canikli’nin gücü yine yetmedi.  Trabzon lobisine yenik düştü. Şimdi Trabzon’dan Giresun’a bağlantı olacak diye hayal kuruyor” değerlendirmelerine yol açtı.

CANİKLİ NE DEMİŞTİ?

AK Parti Grup Başkanvekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli 2011 yılında konu gündeme geldiğinde, 

DSC_0101

demiryolu güzergâhının Tirebolu’dan geçmesi için konunun takipçisi olduklarını ve bizzat kendisinin sıkı bir çalışma yürüttüğünü belirterek "Demiryolu konusunda mücadelemiz sürüyor.

Sonuna kadar da mücadeleyi bırakmayacağız Giresun'a çok önemli hizmetler kazandırdık. Bir çok mega projeyi hayata geçirdik. İnşallah bunu da başaracağız. Giresun artık eski Giresun değil, Ankara'dan istediğini koparıyor. Bu konuda bir endişe duyulmasın" demişti.

19 Ekim 2012 tarihinde aynı konuyla ilgili olarak açıklama yapan Canikli'nin 'müjde' olarak duyurduğu konulardan birisi de Tirebolu-Torul Demiryolu bağlantısı olmuştu. Milletvekili Canikli, şunları söylemişti: " Giresun’u Tirebolu’dan Torul’a bağlayacak bir hat üzerinden Demiryolu inşallah inşa edilecektir. Önemli olan Giresun’un standardı yükseltilmiş demiryolu ağı ile iç Anadolu’ya bağlanması ve bu hizmetin Giresun’a gelmiş olmasıdır. Önemli olan budur. Hiç kimsenin bir engellemesi olmadan demiryolu projesi hayata geçecektir"

Nurettin Canikli’nin son olarak 25 Şubat 2013’te Giresun TSO’yu ziyaretinde “Tirebolu-Torul Arasına Standartları Yüksek Demiryolu” yapacağız dedi.

Canikli, orada Demiryolu ve Tirebolu Limanı konusunda şöyle konuştu. “Biz şunu söyledik. Tirebolu’da Liman var. Dolayısıyla demiryolu ağının bağlanması için gerekli olan liman burada var. Ekonomik olarak rantabldır ve biz bunu istiyoruz. Filen liman olan, balıkçı barınağı olarak gözüken orayı limana dönüştürüp hizmete sunabildiğimiz takdirde demiryolu engelsiz bir şekilde gelecek. Tirebolu-Torul arasında standartları yüksek bir Demiryolunu Giresun’a kazandıracağız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir