logo

reklam
30 Ağustos 2014

CANİKLİ’NİN BAKANLIĞI…

 

Cumhuriyet döneminin efsane Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel…

Türk siyasi hayatında takdirle anılan, ülkemize ve ilimize yaptığı hizmetlerle akıllarda yer eden, SEKA’nın, FİSKOBİRLİK’in, Limanın, yolların, köprülerin gördüğünüz, bildiğiniz bütün hizmetlerin mimarları Mehmet İzmen, Hayrettin Erkmen, Nizamettin Erkmen… 80’ler sonrasında İbrahim Özdemir, son olarak Burhan Kara…

Şimdi de 15 yıl aradan sonra Nurettin Canikli…

Artık bir Bakanımız var…

Sayın Canikli, Genel Başkan Yardımcılığı, KİT Komisyonu Başkanlığı, Avrupa Akdeniz Parlamenterler Asamblesi Üyeliği ve Gurup Başkan Vekilliği'nden sonra  Ahmet Davutoğlu Başbakanlığında kurulan 62. Hükümette Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak görev yapacak.

 

Hep Bakan olmasını isteyen ve yazdığım yazılarla destek olan bir gazeteci olarak kendisini kutluyorum. Bu yeni görevinin sorumluluyla hareket ederek, şimdiye kadarı bir tarafa bırakıp, hırssız,uzlaşmacı, toplumsal menfaatleri düşünerek davranmasını, yanında, yakındakilere daha çok dikkat ederek Giresun'a faydalı olmasını, ileride iyi anılmasını diliyorum. 

 

Ancak…Şimdi bu saatten sonra yapılan bu görevlendirmeyi, düğün dernek yapılacak, zil takıp oynayacak, sevinçten göklere uçurak kutlanacak kadar önemli bulmuyorum.

Çünkü 12 yıl sonra seçimlere 9 ay kala, Sayın Canikli’nin milletvekilliğinin, belki de siyasi hayatının sona erdiği bir dönemde Bakan yapılması, sadece geç kalmış bir hakkın iadesidir.

Canikli’nin AKP’ye hizmetlerinin bir takdiri, O’nu onure etmeye, bize “Giresunlu bir Bakanımız var” dedirtmeye yönelik bir jesttir.

Yani hakkımız bu değildir. En azından kabul etmiş gibi görünmemeliyiz. Alınmalıyız, zorumuza gitmeli…

 

Ama bakıyorum da daha ilk günden kutlamalarla birlikte ölçü kaçtı, abartılı mesajlar yayımlandı.

Sanki Canikli mehdi olmuş gibi ondan inayet bekleniyor, kudretini gösterecek, sihirli değneğini değdirecek bütün sorunları çözecek gibi çağrılar yapıyorlar, medet umuyorlar.

Oysa herkes biliyoru ki; icracı olmayan bir bakanlığın, üstelik de bu kadar kısa sürede Giresun’a, Giresunlulara hiçbir faydası olmayacak.

Ben hangi hizmeti getirebilir dedim araştırdım yok bulamadım. 

Bırakın hizmeti, bu kadar kısa sürede gümrük kapılarını, Bakanlığın ilgili birimlerini gezme, inceleme fırsatı dahi olmayacak.

Kutlama ve iadeyi ziyaretlerle zaman dolacak, belki de 2 kez kırmızı plakalı araçla, korumalarla Giresun’a, Alucra’ya gelecek, karşılanacak, uğurlanacak o kadar.

 

Canikli’nin madem o kadar bilgisi, görgüsü, deneyimi vardı da, neden mesela Maliye Bakanı yapılmadı?..

 

Düşünün…

Giresun AKP’ye, 12 yılda yapılan 9 seçimde %50-%60 arasında  destek verdi. Bu partinin oyları 90 binlerden başlayıp 170 binlere çıktı.

Bu süre içinde kurulan 4 hükümette onunla birlikte görev yapan herkes Bakan oldu. Canikli’ye ise sanki bir kusuru, ayıbı varmış, o makama yakışmıyormuş gibi görev verilmedi.

Hep mutfakta tutuldu, hükümetin işlerini halletti, bize de ‘2.adam’ diye yutturuldu.Her Hükümet kuruluşunda ‘bu sefer tamam, kesin oluyor’ diye manşetler attırdılar.

Olmadı…

Hadi Bakan olmadı tamam da, bu sürede aldıkları oyun karşılığı olan Tirebolu’ya demiryolu, Güney Çevre Yolu, Tıp Fakültesi Hastanesi, stadyum veya ulaşım, sağlık, çevre gibi alanlarda projeli, ödenekli, yatırım programına alınan özel hizmetler de Giresun’a layık görülmedi.

Komşu illerin 2-3 tane Bakanı oldu. Siyaset yoluyla kalkındılar, geliştiler. 3 tane büyükşehir arasında sıkıştık.

Yani Giresun’un 12 yılı heba oldu.

 

Canikli hep ‘bakan’dı. Sonra ‘daimi bakan’ oldu

Şimdi de 9 aylık Gümrük ve Ticaret Bakanı.

Yani Nöbetçi Bakan…

Hakkımız bu değildi.

Ama yine de hayırlı ve de uğurlu olsun.

 

AKP’nin takdiri bu. Değerimiz bu kadar. Zat-ı devletlerinin köşke çıkarken bunu bahşettiler, ayıp olmasın diye…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?
#

CANİKLİ’NİN BAKANLIĞI…” için 1 yorum

 1. hasan Seyis : diyor ki:

  Yorumunuzu Buraya Yazın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TİTATİK ORKESTRASI

  07 Mart 2018 Köşe yazıları

  “Her ne kadar yaşamın kendisi bir rüya olsa da rüya yaşam değildir.” Hristo Boytchev’ in yazdığı , Özgür Aydın Sanat Merkezi Oyunculuk Atolyesi nin ilk oyunu olan  Titanik Orkestrası tiyatro severlerin karşısında. Özgür Aydın Sanat Merkezinin seyirciyle buluşturduğu oyunda bir grup serserinin hiç gelmeyecek bir treni beklerken yaşadıkları serüvenler konu ediliyor. Serseriler her gün biraz daha kaygıyla trene binebilmenin yollarını ararken bir gün trenden  atılan bir sandıkla yaşamları hiç olmadığı kadar değişiyor. Var olmak ile yok olm...
 • GİRESUN’A KİMLER İHANET EDİYOR?!

  05 Aralık 2017 Giresun, Köşe yazıları

  “Giresun’un tam ortasında yükselen ucube binanın yapımına kim ya da kimler izin verdiyse Giresun’a ihanet etmişlerdir.”  “Yüksek binalar gelişmişliğin değil bencilliğin ve gericiliğin sembolüdür”  Tevfik KARA MAYIS 2017’de memlekete gittiğimde bir de Giresunspor’un bir maçını izleyeyim dedim ve stadyuma girdim. Basın tribününde yerimi aldım. Aldım almasına da karşımda kibrit kutusu gibi yükselen  u...
 • RIZA OLAYI…

  19 Kasım 2017 Köşe yazıları

  Aralarında organize kirli ilişkiler olduğu yönünde ciddi iddialar olan bu kişileri 'ucu nereye giderse gitsin' eğer biz yargılasaydık, muteber kişi kabul edip aklamasaydık her şey farklı olurdu... Örneğin ABD'nin bu kişiler üzerinden elde ettiği istihbari bilgileri tehdite dönüştürmesine, ülkemize dönük emperyalist projelerini uygulatmak için uyguladığı baskılara ve onursuzlaştırmaya boyun eğmezdik.  Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, köklü bir dışiş...
 • SUÇSUZLUK VE CEZASI

  14 Ekim 2017 Köşe yazıları

  İçeriğine girmeyeceğim. Özeti şu… Nurettin Canikli’nin Fetullah Gülen’e ABD’de oturum izini alması için açılan davanın duruşmasında bir gurup milletvekili ile birlikte kefil olması, FETÖ’den aranan bir şahısa ait AKP il binasına 15 Temmuz sonrası Canikli’nin ve Cumhurbaşkanının pankartının asılmasına ilişkin yaptığım iki haber nedeniyle hakkımda açılan dava sonuçlandı.   Herkes yapmıştı, ulusal, yerel medya... Ama dava bana açıldı.  ...