Giresun

CANİKLİ’DEN ÜRPERTEN İTİRAF…

HABER-FOTOĞRAF:UFUK KEKÜL 

AKP İl Başkanlığı’nda partililerle bayramlaşma törenine katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, burada yaptığı konuşmada, afetin nedeni olarak deniz dolgusunda kullanılan taşlar olduğunu söyledi. Kendilerinden önceki dönemde tamamlanan dolgu ve tahkimatlarda deniz suyuna ve tuzuna dayanıklı olmayan taşlar kullanıldığını söyleyen Canikli, bununla ilgili bir fizibilite çalışılması yürütüldüğünü açıkladı.

DSC_1552
“EĞRİBEL’E BALON DİYENLERİN ELLERİNE TEMEL ATMA TÖRENİNDE BALON VERECEĞİZ”

Canikli konuşmasında, 12 kilometrelik Eğribel Tüneli’nin ihale sürecinin tamamlandığını belirterek, çok yakın zamanda işe başlanacağını söledi. Bakan Canikli,   “bizim bu projemize balon diyenler vardı. İnşallah çok yakın bir zamanda orada temel atma töreni yapıp muhalefeti de oraya davet edip ellerine birer balon vereceğiz. İlk kazmayı vuracağız. Ama öyle hayali kazma değil. Ödenekleri hazır, projesi hazırlanmış olarak her şeyi tamamlanmış, geriye döndürülemeyecek şekildeki Eğribel’in temelini atacağız” 

“BİZDEN ÖNCEKİ DÖNEMDE YANLIŞ TAŞ KULLANILMIŞ, RAPOR VAR”

Giresun’da son yaşanan deniz afetiyle ilgili olarak da konuşan Nurettin Canikli, “daha önceki dönemde de bu tür bizden kaynaklanmayan nedenlerle deniz taşkınları oldu. Bunun için çalışma başlattık. Fizibilite devam ediyor. Tahkimatın hangi boyutta yapılacağına karar verilecek. İhale süreci başlayacak. Cumhuriyet Parkı’ndaki esnafın zarar görmesini riskli alana taşılmasından kaynaklandığını iddia ederek” Masa ve sandalyeler olmaması gereken yerde olduğu için zayiat oldu. O arkadaşlar kurallara uymalı” dedi.  

Afetin karayollarının kusurlarından kaynaklandığı iddialarına yönelik soruyu da yanıtlayan Bakan Nurettin Canikli,“Denizin dalgaları ciddi tahribatlar yarattı. Bu, bizden daha önceki dönemde dolgu için kullanılan tahkimatların, malzemenin kalitesizliğinden kaynaklanıyor. İlk gelen raporlar deniz suyuna, tuzuna dayanaklı olmayan taş kullanıldığına dair bilgiler içeriyor.  
Bizimle Ak Parti Hükümetleriyle bir alakası yok"

DSC_1548

BAYRAMLAŞMA TÖRENİNE AİLESİ DE KATILDI 

Canikli, Giresun'daki programının ardından kendisiyle birlikte gelen eşi, çocukları ve yakınlarıyla birlikte Kümbet yaylasına geçti. Geceyi burada geçirecek olan Canikli, Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk ilçelerinde incelemelerde bulunacak.

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir