GiresunManşet Üstü

CANİKLİ’DEN ÇÖZÜM SÜRECİ FORMÜLÜ

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Giresun’da yaptığı açıklamada, çözüm sürecinin amacının Türkiye’nin bütünlüğünü sağlamak olduğunu dile getirerek, "Huzurumuz kaçmadan, fidanlarımız toprağa düşmeden, yeni şehitlerimiz olmadan bu meseleyi çözmek istiyoruz” dedi.

“İYİ NİYET ZAFİYET OLARAK ANLAŞILMASIN”

"Bazı yöneticilerin iyi niyetli yaklaşımlarını zafiyet olarak kimsenin algılamaması gerekir" diyen Canikli, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hiç kimse bunlar üzerinden yanlış hesap yapmasın. Bu devlet, bu millet güvenliği her yerde sağlar, bedelini öder sağlar, bedeli ne olursa olsun yine sağlar ama bizim amacımız en düşük bedelle, en düşük maliyetle bu kardeşliği pekiştirmeyi ve bu ülkeyi tek parça olarak tutmayı hedefliyoruz, istiyoruz. Yoksa Türk milleti bağımsızlığından eğer o konu tartışmaya açılırsa, o konu gündeme gelirse bundan taviz vermez. Türk milleti tarihinde sayısız kereler bunu ispat etmiş bir millet. Hiç kimse onu denemeye kalkışmasın. Bedel ödenmesi gerekiyorsa bedelini de öder ama istiyoruz ki hepimiz kardeşiz, hepimiz bu topraklarda bu toprakların ürünüyüz. Bu kültürün, bu coğrafyanın ürünüyüz. Bu bedel ödenmeden birlikte yaşayalım ve güvenlik içerisinde birlikte yaşayalım."

Bakan Canikli, Türkiye'nin birliğinden ve bütünlüğünden hiçbir Türk milletinin evladının "taviz verilmesine müsaade etmeyeceğini" belirterek, "Bunu bütün dünyanın bilmesi gerekir. Bu topraklarda operasyon yapmak isteyen, bu tür emelleri olan herkesin de bunu çok iyi bilmesi gerekir. Huzurumuz kaçmadan, fidanlarımız toprağa düşmeden, yeni şehitlerimiz olmadan bu meseleyi çözmek istiyoruz. Buna ulaşmak için de çok önemli adımlar atıldı, mesafeler katedildi" ifadelerini kullandı.

Canikli, PKK ve HDP tarafından yapılan açıklamaları kastederek bunlardan  rahatsızlık duyduklarını ancak bu açıklamalara aldırılmaması gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi:"Bunlar şımarıklığın bir ifadesi, yansıması, başka bir şey değil. Biz ağırbaşlı hareket ediyoruz. Biz sükunetimizi koruyoruz. Zannedilmesin ki üç, beş çapulcu sağda, solda konuştu diye bu milletin güvenliğinden taviz verilir, özgürlüğü sekteye uğrar, sıkıntıya girer. Böyle bir şey söz konusu olamaz. Böyle bir rüya görmek isteyen varsa uykularından uyansın, gerçeklerle yüzleşsin. Bu millet tek parça olarak Allah'ın izniyle sonsuza kadar hayatiyetini devam ettirecek. Hiç kimse bunu engelleyemez."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir