Giresun

CANİKLİ HEMŞERİSİNİ MHP ADAYI DİYE SÜRDÜ

Milliyetçi Hareket Partisi Giresun Milletvekili aday adayı Neşat Büyükaydın, hemşerisi Gümrük ve Ticaret Bakanı tarafından sürgün edildi.

“21 yıllık memur olan Neşat Büyükaydın 7 Haziran seçimleri öncesinde Yüksek Seçim Kurulu takvimine göre görevinden istifa ederek aday adayı oldu. Partilerin listelerinin kesinleşmesinden sonra 4 kişilik sıralamaya giremeyen Büyükaydın, yasa gereği yeniden memuriyete geri dönmek için dilekçe verdi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Neşat Büyükaydın’ı 6 yıldır görev yaptığı Edirne Hamzabeyli sınırındaki görevine yeniden atadı. Ancak aradan 2 ay geçmemişti ki Hamzabeyli’de görev yapan Büyükaydın Iğdır ilinin en doğusunda yer alan Aralık ilçesinde bulunan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ni birbirine bağlayan Dilucu sınır kapısına atandı.

Milliyetçi Hareket Partisi Giresun İl Başkanı İbrahim Dizdar, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, Bakan Canikli’ye, “Giresun’da basın yayın kuruluşlarına gönderdiğiniz düzeltme ve tekzip metinlerinde ilgiliyi tercih yaptığı için buraya tayin ettik diyorsunuz… Tercih yapmasaydı acaba nereye gönderecektiniz?” dedi.

“Gümrük yer değiştirme yönetmeliğinin11/2 fıkrasının son paragrafında, ‘Görevden uzakta iken bölge hizmet süresini dolduran personelden göreve iade edilenler ile 657 sayılı Kanunun 72’nci maddesi uyarınca kullanılan aylıklı izin ile her türlü aylıksız izinlerini kullanıp göreve başlayanlardan halen görevli oldukları hizmet bölgesi çalışma süresini dolduranlar e-atamaya tabi tutulmaz. Bunların atanacağı yerin tespit işlemleri puan üstünlüğü dikkate alınmadan idarenin ihtiyacı ve tercihlere göre Kurulca yerine getirilir’ hükmü yer aldığı halde ilgilinin ataması niçin kurul kararı ile değil de elektronik atama ile yapılmıştır” diyen MHP İl Başkanı Dizdar, şunlara yer verdi; “Neşat Büyükaydın 5.bölgedeki ilk tercihi olan Türkgözü gümrük müdürlüğüne çok düşük puanlı 2-3 senelik aynı kadroda görevlilerin ataması yapılırken ataması bu gümrük müdürlüğüne niye yapılmamıştır? En batıdaki sınır kapısında görev yapan birini 2000 km uzaktaki yine bir sınır kapısına göndermek zulüm değil de nedir? Aynı kadroda Akp aday adayı olmuş; puan yönünden görevde yükselme sınavına bile giremeyen bir görevlinin önce Ankara’ya atamasının yapılıp bir süre sonra tedricen Trakya Bölge Müdür Yardımcısı yapıldığı doğru mudur? Etik ve ahlaki olmayan bunlar mı yoksa bizim yayınladığımız bildiri mi?”

Dizdar açıklamasını şöyle sürdürdü; “Eğer Neşat Büyükaydın MHP’den değil de sizin partiden aday adayı olsaydı akrabası da sizden Keşap Belediye Meclisi Üyesi olduğuna göre şu an Dilucun’da değil de acaba nerede olacaktı? Cevap ver Sayın Bakan hangisi ahlaki ve etik değil? Bütün kamuoyu bilmelidir ki bu kılıfına uydurulmaya çalışılmış ancak ne hukuki ne de ahlaki olarak uydurulamamış bir zulüm ve sürgün tayinidir. Sürekli MHP’li kardeşlerim diyen iktidar ve bakanımızın bir hemşerisine tercihlerinden dolayı vermiş olduğu kendince ağır bir cezadır. Bu yapılan haksızlığı siz Giresunlu hemşerilerimizin ve kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir