logo

reklam

CANİKLİ GÜLEN’E KEFİL OLDU MU?

14 Aralık Cemaat operasyonu sonrasında hakkında yakalama kararı çıkarılan Fethullah Gülen’in, ABD yönetimi tarafından teslim edilip edilmeyeceği tartışılıyor. AKP yönetimi Gülen’in iadesini isterken, Gülen’in ABD’de kalması için şahitlik yapan AKP’li vekillerin isimleri ortaya çıktı.Bunlar arasında Giresun Milletvekii Nurettin Canikli de var. Hatta Canikli ABD'ye giderek mahkemede şahitlik bile yapmış.

Yurt gazetesinin Washington temsilcisi Yılmaz Polat, Gülen’in iade edilip edilmeyeceğine ilişkin dikkat çekici bilgiler paylaştı.  “ABD tarafından edindiğim bilgiye göre, AKP Hükümeti bugüne kadar Gülen'in iadesi için ABD'den resmi bir talepte bulunmadı” diyen yazan Polat, ABD’nin Gülen’i iade etmeyeceğini belirterek yazısına şöyle devam etti:

“Gülen ABD'den oturma izni (green card) alabilmek için FBI Başkanı Robert S. Muller, İç Güvenlik Bakanı Michael Chertoff ve Göçmen Daire Başkanı Emilio Gonzales'i aleyhine dava açtı.

Gülen, yeterince desteklemedikleri ve daha iyi referans olmadıkları için şikayetçi oldu.

Pensilvanya Mahkemesi'ndeki '07-CV-2148' nolu 32 sayfalık Gülen'in dosyasına göz atılmasını tavsiye ederim.

Erdoğan'ın Washington'da etkili Amerikalı yakın dostlarından Gülen'e kefil olan isimler dosyada tek tek anlatılıyor.

Gülen'e sadece Amerikalılar kefil olmadı.

25 Ocak 2011 tarihinde Austin Teksas'ta Eyalet Meclisi'nde eğitimci, yazar ve şair olarak tanımlanan Gülen, dünya çapında bir toplumsal hareketin ilham kaynağı olarak Teksas Senatosu kayıtlarına geçirilirken, AKP Milletvekilleri Nurettin Canikli, Murat Mercan, Emin Nedim Öztürk ,Abdullah çalışkan, Murat Yıldırım, Mehmet Şahin ve Fatma Şahin salonda şahitlik yaptı.

AKP Hükümeti, 1980'de Kenan Evren'in imzaladığı iki ülke arasındaki iade anlaşmasında bir gerekçe bulup Gülen'in iadesini isteyebilir.

ABD, Gülen'i iade eder mi?”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?