GiresunManşet Üstü

CANİKLİ GİRESUN ADAYI MI?

HABER-ANALİZ :UFUK KEKÜL

AK PARTİ, 3.DÖNEMİ DOLAN BAKAN VE MİLLETVEKİLLERİNDEN BAZILARINI  BELEDİYE BAŞKAN ADAYI GÖSTERECEK. BUNLAR ARASINDA NURETTİN CANİKLİ'NİN İSMİ DE GEÇİYOR 

Ak Parti üç dönem üst üste seçildikleri için bakan ve milletvekillerini belediyeler için aday gösterecek. Bu isimler arasında Ak Parti Gurup Başkan Vekili Nurettin Canikli de var. Canikli’nin seçim bölgesi Giresun’dan aday gösterileceği belirtiliyor.

Ak Parti tüzüğünde yer alan üç dönem şartından dolayı, 2015 yılında yapılacak genel seçimlerde, aralarında Başbakan Erdoğan’ın da bulunduğu 73 isim yeniden milletvekili adayı olamayacak. Üç dönem şartının yalnızca Başbakan Erdoğan için değiştirilebileceği konuşulurken, çok sayıda bakanın 2014’te yapılacak yerel seçimlerde parti için büyük öneme sahip olan büyükşehirlerin başına geçmesi planlanıyor. Bundan dolayı, ekim ayında Bakanlar Kurulu’nda değişiklik yapılması öngörülüyor. Partinin ağır toplarının, bu dönem vekili oldukları şehirlerde aday gösterilmeleri planlanıyor. Kulislerde şu an; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için mevcut başkan Kadir Topbaş’ın adı öne çıkıyor. Ancak CHP’nin göstereceği adaya göre, Topbaş’ın yerine başka isimlerin de söz konusu olabileceği belirtiliyor. AKP’de, CHP’ye geçmesi halinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday gösterilmesi beklenen Mustafa Sarıgül’ün karşısına Egemen Bağış’ın çıkarılabileceği konuşuluyor. CHP’nin kalesi olarak bilinen İzmir için Binali Yıldırım, Kocaeli için Nihat Ergün, Bursa için Faruk Çelik, Erzurum için Recep Akdağ, Gaziantep için Fatma Şahin, Samsun için Suat Kılıç, Kayseri için Taner Yıldız, Diyarbakır için Mehdi Eker, Rize için Hayati Yazıcı, Hatay için Sadullah Ergin, Yozgat için Bekir Bozdağ’ın adı geçiyor. Ayrıca, CHP’nin kalesi Antalya için Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu düşünülüyor.

AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı’nın çalışmaları sonrasında elde edilen araştırma sonuçları Başbakan Erdoğan’a sunulacak. Adayların eylül sonu veya ekim başında açıklanması bekleniyor. Ardından da, Bakanlar Kurulu’nda revizyon gerçekleştirilmesi planlanıyor.

CANİKLİ CAN'I İSTİYOR AMA…

DSC_0049

Ak Parti, Karadeniz’de CHP’nin en çok oy aldığı Giresun için  de Nurettin Canikli 'yi düşünüyor.

Ancak Canikli, Kerim Aksu’nun karşısında seçilme olasılığı olmadığı ve ille ilişkisi olmadığı için Giresun’u istemiyor. Bunun yerine ‘okul arkadaşı’ olan eski Giresun Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Yılmaz Can’ı aday yapmak istiyor. Ama Can’ın 10 isim için yaptırılan ankette ismi en son sırada çıktı. Üniversitede yaptığı uygulamalar ve başarısızlığı nedeniyle de pek muteber bir aday gibi görülmüyor. Ak Parti teşkilatlarına da kabul ettirilmesi zor. Bu nedenle genel merkez Can’a da tereddütlü yaklaşıyor.
YAKINDA AÇIKLANACAK

Arjantin dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, “Yerel seçim mitinglerimiz devam edecek. İlk etapta büyükşehirleri bitireceğiz. Büyük önem veriyoruz. Başkan adaylarının isimlerini de yakın zamanda açıklamaya başlarız. 81 ilde kamuoyu araştırması yaptık. İlk sunumları bize yapıldı. İl il genel durum değerlendirmesi bunlar. Aday isimlerini ise temayül yoklamasının ardından belirleyeceğiz. Burada sorular isimleri de içerecek ama açık uçlu olacak” demişti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir