logo

reklam
09 Aralık 2014

CANİKLİ BACANAĞINA SAHİP ÇIKTI

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, bacanağı Orhan Öğe’nin sınavsız işe alındığı” ve “akrabalık ilişkisi doğrultusunda atandığı” iddialarını yalanladı.

Açıklamaya göre meğer Bacanak Öğe, Canikli siyasete başladıktan sonra hızla yükselerek önemli kurumlarda görev yapmış.

Bacanağı Öğe’nin 2004’ten başlayarak hangi kurumlarda görev yaptığını anlatan Canikli, Bakanlığı döneminde değil 2011’de Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nda Müsteşar Yardımcılığı görevine getirildiğini belirtti.

Bakan Canikli açıklamasında şunları söyledi: "Yedi yıl boyunca çeşitli ilçelerde kaymakamlık yaptıktan sonra, 2004-2006 yılları arasında Kıyı Emniyeti Genel Müdür Yardımcılığı, 2006-2010 yılları arasında Bilgi Teknolojileri Kurumu Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuş, 2011'den bu yana da Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nda Müsteşar Yardımcılığı görevini yürütmektedir. Öğe'nin halen yürüttüğü bu görev dolayısıyla sahip olduğu özlük hakları, bir önceki görevinde sahip olduğu özlük haklarından daha fazla değildir.

Mesleğe girişi kariyer sınavıyla 1983 yılında gerçekleşen Orhan Öğe, diğer tüm görevlerine de Bakanlık görevine getirilmemden çok önce atanmıştır. Bu nedenlerle 31 yıldır üst düzey bürokrat olarak görev yaparken, yeni bir atama yapılmış gibi gösterilmek suretiyle “sınavsız işe alındığı” ve “akrabalık ilişkisi doğrultusunda atandığı” iddiaları mesnetsiz olup, söz konusu haberlerde geçen gerçeği yansıtmayan ifadelerin düzeltilmesi hususunu kamuoyuna saygıyla duyururum."

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?