AktüelGiresun

ÇAKIRMELİKOĞLU DA ‘KRİZ’ UYARISI YAPTI

'PANDEMİ SÜRECİ KRİZE DÖNÜŞÜYOR' DEDİ VE 'DESTEK VERİLMEZSE, KALICI TEDBİR OLMAZSA DAHA KÖTÜYE GİDECEK' DEDİ

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Covid-19 salgını sürecinde ülke genelinde olduğu gibi Giresun’da da faaliyet yürüten işletmelerin olumsuz etkilendiğini söyledi.
“ÖNLEM ALINMAZSA DAHA KÖTÜYE GİDECEK”
Çakırmelikoğlu, firma yetkilileriyle görüştükten sonra yaptığı açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu: “Turizm sektörü ana faaliyet kolu olmak kaydıyla bir çok meslekte pandeminin ticari krize dönüşmeye başladığını ve kalıcı tedbirler alınmadığı taktirde sorunların daha kötüye gidebileceğini görmüş bulunmaktayız. Ekonomiye yönelik alınan destekleyici kararların artırılarak yeni ve köklü bir destek paketinin devreye sokulmasının artık kaçınılmaz olduğunu ve bu yöndeki beklentilerin üst seviyeye ulaştığını biliyoruz. Bu açıdan turizm firmaları ve konaklama sektörü, ulaşım ile özel eğitim sektörü, restoran, kırtasiye, özel hastaneler, düğün salonları ile eğlence mekanlarına yönelik destek argümanlarının artırılması gerekmektedir. Öncelikle kısa çalışma ödeneğinin en azından 2021 yılının altıncı ayına kadar devam etmesi ve firmalara SGK primi ve vergi indirimi desteği sağlanması, işletmelerin kapasitelerine göre bir yıl ödemesiz üç yıl eşit taksitlerle faizsiz kredi desteği verilmesi ve bu taleplerin 2020 yılı içinde planlanması şarttır. Yine işletmelerin servis araç maliyetlerini azaltıcı vergi muafiyeti yada indirimi gündeme gelmelidir.”
TSO Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, işletmelere yönelik desteğin sadece firmaların nefes almasına imkan sağlamayacağını çarpan etkisiyle istihdama pozitif katkı sunacağına da vurgu yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir