GiresunManşet ÜstüUlusal

ÇAKIRMELİKOĞLU AKSU VE KARA’YI HEDEF ALDI

Ekmekte fiyat tartışmasına Giresun TSO Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu da katıldı. Çakırmelikoğlu, Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu'nun "Halk Ekmek kuracağız. 250 gram ekmek 1 TL olur mu. Herkes elini vicdanına koysun" şeklindeki sözlerinden sonra yaptığı açıklamada, sorumluluk duygusuyla hareket etmeye çağırdı. 
Çakırmelikoğlu açıklamasında isim vermedi ancak, hem Başkan Aksu'yu hem de "TSO'nun ekmeğe fiyat vermesi yasal değil" diyen GESOB Başkanı Ali Kara'yı eleştirdi ve "sermaye düşmanı olmakla" suçladı. 
 “Son günlerde ekmek fiyatları gerekçe gösterilerek Giresun Ticaret ve Sanayi Odası’na dönük oluşturulmaya çalışılan algı operasyonunu büyük üzüntü ile izlemekteyiz” diyen GTSO Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, yaptığı açıklamada,”Giresun’da makam ve söz sahibi olan kişileri bulundukları mevkilere ve tarihe karşı sorumluluklarını yerine getirmeye,vicdanları yaralayan söylemlerden uzak durmaya, dolayısıyla Giresun ekonomisini daha da büyütebilmenin mücadelesini vermeye davet ediyoruz” dedi.
Geçmişte de hep hedef olduklarını dile getiren Çakırmelikoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:"Bugün gelinen aşama geçmişten çokta farklı değildir, zaman ve figüranlar değişken olmakla birlikte senaryo, sermaye düşmanlığından başka bir şey değildir. Giresun Ticaret ve Sanayi Odası, 3500 üyesi ve sağladığı 20 bine yakın  istihdam kapasitesi ile il ekonomisine iş ve aş üretmekte aracı kurum olmuştur ve olmaya da devam etmektedir. Bu gündem dolayısıyla; Ekmek fiyatı belirleme yetkisi;  5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Birliği Kanunu’na tabi Odalarca,üyeleri tarafından üretilen ve 507 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Kanunu’na tabi Esnaf ve Sanatkarlar Odaları tarafından belirlenmiş tarifelere konu mal ve hizmetlerin azami fiyat tarifelerinin kendi üyeleri için düzenlenmesi yetkisi verilmiştir. Diğer yandan fırın işletmesi de içinde olmak kaydı ile işletme açma ve ruhsatlandırma yetkisi ise belediyelere tahsis edilmiştir.
Bu çerçevede son bir yılda kuraklık ana etken olmak kaydı ile ekmeğin hammaddesi olan una ve diğer tüm girdilere gelen zam,  fiyat artışına neden olmuştur”
Karadeniz'in diğer illerinde de fiyatın aynı düzeyde olduğunu savunan TSO Başkanı, "hiçbir şeyin aştan önemli olmadığını, halkın ekmeği üzerinden sergilenmeye çalışılan oyunlar ve bu hassasiyet gerekçe gösterilerek yapılmak istenen politik manevralar Giresun Ticaret ve Sanayi Odası’nın 116 yıllık tarihinde bulunmadığı, bundan sonrada olmayacağını bir kez daha vurgulamak isteriz."dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir