Giresun

BULANCAK’TA UYDURMA ANKET SAÇMALIĞI!..

Yerel seçimler yaklaştıkça saçma sapan işler yapılıyor. Aday adaylarımız maalesef proje üreteceklerine olamaz işlere itibar ediyorlar. Son zamanlarda moda ise uçuk ve saçma anketler.

Aday adayları hepsi değerli arkadaşlar. Medeni cesaret göstererek halka hizmet noktasında meydana çıkmışlar. Ama onları kim yönlendiriyor bilemiyorum, kendilerini küçük düşürüyorlar. Halk standart dışı anketlere, söylentilere, dedikodulara itibar etmez. Halk samimiyet arar, şişirme şovlara itibar etmez.

Bulancak İlçesinde % 70’i Erdoğan,

Kılıçdaroğlu ve Bahçeli bile alamaz!

Kimsenin anketine, haberine, görüşüne saygısızlık etmek istemem. Ama bir iş yapılırken de üslubüyle yapılır. İlçemizde gazetelerden, internetlerden, internet haber ve paylaşım sitelerinden anketler yayınlanıyor. Allah Allahh! öyle uçuk şeyler oluyor ki % 68-70 gibi oylar açıklanıyor. Yaradan aşkına, Bu ilçede Başbakan gelse, Sayın Kılıçdaroğlu gelse, Sayın Devlet Bahçeli gelse bu oyları alma şansı yok! Neticede bu ilçede AK parti oyu var. Değişmez köklü bir CHP oyu var. Köklü bir MHP oyu var. Saadet Partisi, DSP ve diğer partilerin oyları var. Bunları yok saymak bir kişiyi % 70 diye ilan etmek insan aklıyla alay etmektir.

Bence bunu yapanlar sözüm ona anketlerde % 50, % 70 çıkanlara fayda değl zarar sağlıyorlar. Bu tarz abartılı rakamlar tepki görür ısmarlama olduğu düşünülür. Böyle ne halkı nede adaylığı belirleyecekleri etkileme şansı yoktur.

Bu insanları kandırmak değil mi?

Bu tarz anketlere bir bakıyorsunuz bu ilçenin önemli siyasi aktörleri sıfırlarda sürünüyor. % 2, % 3, %4, % 5 gibi rakamlarla mevcut Belediye Başkanı Kadir Aydın, CHP Aday Fatma Karaibrahim Canik, AK Parti İlçe Başkanı Hamit Karaoğlanoğlu, AK Parti Aday Adayı Recep Yakar gibi aday adayları diplerde göstermek anketlere olan inandırıcılığı iyice ortadan kaldırıyor. Fakat acı olan baktığınızda bazı vatandaşlar bu anketleri resmi bir şey gibi düşünerek inanabiliyorlar. Buda bir nevi insanları kandırmak, yanıltmaktır. Daha aday adaylığı sürecinde insanları kandırma eğiliminde olanları vatandaşımız sizce nasıl takdir eder?

Bu İlçede kimse % 70 oy alamaz

12 senedir bu ilçede birçok aday adaylığı, yerel seçim, genel seçim tahminleri ve öngörüleri yapan ve bunlarda hiç yanılmamış bir gazeteci olarak bence bu ilçede kimse tek başına %50, % 60 hele hele % 70 hiç alamaz. Bu ilçede bazı siyasi dengeler vardır. Kimlerin bu adaylık yarışında başrolde olacağı bellidir. Bu iş merkez nezdinde, milletvekilleri nezdinde ve halkın nezdinde bu kadar belirsiz değildir. Konuşulan iki üç isimden biri adaylık ipini göğüsler. Geri kalanı seçim zamanı ortaya çıkan çantacı gazetecilere ve haber sitelerine kaptırdıkları parayla kalırlar.

Benim naçizane tavsiyem, herkes yapacağın anlatsın, merkezi ikna etmeye çalışsın. Saçma sapan anketlerle kimse kimseyi aday yapmaz, başkan seçmez…

HAKAN ALPARSLAN

GAZETE IŞIK

köşe yazıs

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir