logo

reklam
08 Kasım 2015

BULANCAKLI AKADEMİSYENİN BAŞARISI

HABER:MEHMET YAŞAR

Bulancak aslında çok özel isimler yetiştirebilen bir ilçe. Belki bazen bunun farkına varıyoruz; çoğunlukla da takip etmediğimiz için unutuyoruz. Şimdi size Bulancak’ın yetiştirdiği ama tanıyanlar haricinde çok duymadığımız birinden bahsedeceğiz. Murat YAŞAR’dan…

            Murat YAŞAR Bulancak’ın belli bir yaş üstündeki kuşağının çok iyi tanıdığı yıllarca insanlarımızın ulaşım sorunlarının çözümünde (Süzer Turizm) yardımcı olmuş Merhum Rahmi YAŞAR’ın (dayı) oğlu. Bulancak’ın bu değerli evladına ulaştık bize kendisini ve başarı öyküsünü anlatmasını rica ettik. İşte Murat YAŞAR kimdir sorusunun yanıtı;

1979 yılında Bulancak’ta doğdum. Çocukluğumda, Karadeniz’in kültür ve sanata değer veren nadide ilçelerinden birinde doğmuş olmamın yanı sıra kitap giren ve kitap okunan bir evin bireyi olarak büyümemde bugün ki konumumda olmamın etkenlerinden biridir.

Birçok mübadil ailesinde olduğu gibi tarihe çok ilgili olarak yetiştirildim. Özellikle babam Rahmi YAŞAR’ın sonsuz teşviki ile üniversite tercihimde ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) Tarih Bölümü’nü seçtim ve sınav sonucu bu bölüme yerleştim.

2001 yılında ODTÜ Tarih Bölümü’nden mezun oldum ve Bilkent Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisans yapmaya başladım.Aynı zamanda araştırma görevlisi olarak çalıştım.

2004 yılında Kanada’da bulunan ve dünyanın saygın üniversitelerinden biri olan Toronto Üniversitesi Yakın Doğu Çalışmaları Bölümü’nde tam burslu olarak doktoraya kabul edildim.

2006 yılından itibaren Toronto Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak Türk Tarihi ve Türkçe dersleri verdim.

2011 yılında doktora derecesini alarak, Trent Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak ders vermeye devam ettim.

2013 yılında New York Devlet Üniversitesi’nden gelen teklifi kabul ederek, orada yardımcı doçent olarak çalışmaya başladım.

Osmanlı Tarihi ve özel olarak Kuzey Kafkasya bölgeleri üzerine olan araştırmaları dünyanın önde gelen akademik dergileri tarafından yayınlanmakta olan YAŞAR; İngilizce, Rusça, Almanca, Farsça, Arapça ve Türki lisanları olan Kazakça, Tatarca ile Başkurtça bilmektedir.

Günümüzde özellikle Kuzey Kafkasya ve Osmanlı’nın sınır bölgeleri konusunda önde gelen akademik isimlerden biridir. Akademik çalışmalarından dolayı Kuzey Amerika’nın önde gelen yayın organlarından olan MacLean’s ve Toronto Star’da çıkan Türkiye haberlerinde kendisine yer verilmiştir.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?