logo

reklam

BULANCAK BELEDİYESİ İLE KAPLUMBAĞANIN YARIŞI

2007 yılından beri bu köşede Bulancak'ın geleceği için neler yapılması gerektiği üzerinde durmuş, belediye ve  diğer kamu kurum ve kuruluşlarını; yaşanabilir bir Bulancak  için sürdürülebilir farkındalık nasıl  yaratılabilir konusunda uyarmış, önerilerde bulunmuştum.

 Ne yazık ki öneri ve eleştirilerimiz dönemin belediye başkanınca çoğu kez dikkate  alınmadı, kamuoyuna bu eleştiri ve uyarılara karşın hiç bir açıklama yapma gereği bile duymadılar.

Bulancak Belediye Başkanı ve ekibi seçileli ve göreve başlayalı aşağı yukarı 9 ay oldu. Başlangıçta ilçede bir hareketlilik göze çarpmasına karşın son aylarda kaplumbağa bile belediyeyi yarışta geçer duruma geldi.

Bulancak Ballıca Mahallesinde Protokol yolu olarak bilinen Kemal Ulusu Caddesi benim köyümün mahalle yolundan bile bozuk durumda. Bu caddedeki çamur, kasis ve çukur taşıt ve yaya trafiğini engellemeye devam ediyor. İncivez deresinin ıslahı bir türlü bitirilmedi. İlgililer hükümet konağının ve dere ıslahının bitirilmesinden, şehre gelen su şebekesinin tamamlanmasından sonra yol ve caddelerin yapılacağını ileri sürebilirler ama, bu anlayış doğru bir yaklaşım değildir. En azından Bulancak'ın işlek ve meyilli  cadde ve sokaklarının parke taş değil de sıcak asfaltla kaplanması, aşırı yağmurda parkelerin sökülmesini ve yolun çökmesini engelleyebilir.

Sahil yoluna aralıklarla konan ve bir kısmı daha sonra şikayetler nedeniyle kaldırılan bombeli engellerin ne yazık ki işlevsel olmadığı görülmektedir. Sürücüleri çileden çıkarmaya dönük bu engeller acaba diğer ilçelerde olduğu gibi gece karanlıkta da görülebilecek nitelikte ışıklı hale getirilemez mi? Başoğlu Otel ve Bulancak Lisesi kavşağına yayalar için konan ışıklardan birinin öğrenci, yaya ve taşıt trafiğinin en yoğun olduğu İncivez kavşağına konmaması nasıl açıklanabilir?    

Gerek muhtarlıkça, gerek vatandaşlarca ve gerekse tarafımızdan dilekçe ile bir kaç kez başvurumuza rağmen nüfus bakımından yoğun olan sitelere daha çağdaş Evsel Atık konteynırlarının  sekiz aydır yerleştirilmemesi belediyenin çevre- doğa sevgi ve bilinci ile ilgisinin olmadığı düşüncesini akla getirmektedir.

Bizim kişi, kurum ve kuruluşlarla hiç bir kişisel sorun ve hesabımız olamaz. Bizim sorunumuz Bulancak' ta yaşayan ve yaşamak zorunda olan insanların daha iyi ortamlarda hayatlarını sürdürmesine yöneliktir. Bizim sorunumuz, daha çağdaş bir çevre ve kentte yaşamı engelleyen etmenlerin ortadan kaldırılmasıdır. Bizim çabamız bu konuda ilgili ve yetkililere öneride bulunmaktır.

Sayın Başkan, Bulancak'ta yaya kaldırımlarının oto galericileri tarafından işgaline son vermeye belki gücünüz yetmeyebilir, en azından şu İncivez kavşağında yaya ve taşıt trafiğini engelleyen hurda ve plakasız kamyoneti bari bir zahmet kaldırtıversen!

Umarım Başkan Recep YAKAR bu öneri ve eleştirilere duyarsız kalmaz, çalışmaları, hedefleri, plan ve programlarını kamuoyu ile paylaşır.

             Hakkı YILMAZ/  Eğitimci-Eğitim Müfettişi

         e-mail: [email protected] GSM: 0532 646 87 82

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TİTATİK ORKESTRASI

  07 Mart 2018 Köşe yazıları

  “Her ne kadar yaşamın kendisi bir rüya olsa da rüya yaşam değildir.” Hristo Boytchev’ in yazdığı , Özgür Aydın Sanat Merkezi Oyunculuk Atolyesi nin ilk oyunu olan  Titanik Orkestrası tiyatro severlerin karşısında. Özgür Aydın Sanat Merkezinin seyirciyle buluşturduğu oyunda bir grup serserinin hiç gelmeyecek bir treni beklerken yaşadıkları serüvenler konu ediliyor. Serseriler her gün biraz daha kaygıyla trene binebilmenin yollarını ararken bir gün trenden  atılan bir sandıkla yaşamları hiç olmadığı kadar değişiyor. Var olmak ile yok olm...
 • GİRESUN’A KİMLER İHANET EDİYOR?!

  05 Aralık 2017 Giresun, Köşe yazıları

  “Giresun’un tam ortasında yükselen ucube binanın yapımına kim ya da kimler izin verdiyse Giresun’a ihanet etmişlerdir.”  “Yüksek binalar gelişmişliğin değil bencilliğin ve gericiliğin sembolüdür”  Tevfik KARA MAYIS 2017’de memlekete gittiğimde bir de Giresunspor’un bir maçını izleyeyim dedim ve stadyuma girdim. Basın tribününde yerimi aldım. Aldım almasına da karşımda kibrit kutusu gibi yükselen  u...
 • RIZA OLAYI…

  19 Kasım 2017 Köşe yazıları

  Aralarında organize kirli ilişkiler olduğu yönünde ciddi iddialar olan bu kişileri 'ucu nereye giderse gitsin' eğer biz yargılasaydık, muteber kişi kabul edip aklamasaydık her şey farklı olurdu... Örneğin ABD'nin bu kişiler üzerinden elde ettiği istihbari bilgileri tehdite dönüştürmesine, ülkemize dönük emperyalist projelerini uygulatmak için uyguladığı baskılara ve onursuzlaştırmaya boyun eğmezdik.  Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, köklü bir dışiş...
 • SUÇSUZLUK VE CEZASI

  14 Ekim 2017 Köşe yazıları

  İçeriğine girmeyeceğim. Özeti şu… Nurettin Canikli’nin Fetullah Gülen’e ABD’de oturum izini alması için açılan davanın duruşmasında bir gurup milletvekili ile birlikte kefil olması, FETÖ’den aranan bir şahısa ait AKP il binasına 15 Temmuz sonrası Canikli’nin ve Cumhurbaşkanının pankartının asılmasına ilişkin yaptığım iki haber nedeniyle hakkımda açılan dava sonuçlandı.   Herkes yapmıştı, ulusal, yerel medya... Ama dava bana açıldı.  ...