GiresunSiyaset

BULANCAK BELEDİYE BAŞKANI RECEP YAKAR, İŞ MAKİNALARIYLA ATATÜR’Ü KAPATINCA…

CHP Bulancak İlçe Başkanı Reşat Özdemir, Belediye Meclis Üyeleri Necmi Sıbıç, Hasan Turan ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte basın toplantısı düzenledi.
'BULANCAK KENT SEVİYESİNDEN ÇIKTI'
Başkan Özdemir, açıklamasında, Bulancak Belediye Başkanı Recep Yakar'a eleştiriler yöneltti. Başkanı borçla iş makinas alarak şov yapmakla suçlayan Özdemir  "Son günlerde Bulancak'ı meşgul eden konu, Bulancak basınımızda belediye başkanının 4 sayfayı bulan ilanları. Önceki hafta yeni araç alımı sergileme şovu  ile beraber Atatürk Anıtının özelikle kasten Atatürk anıtının kapatılması. Bunu kabul edemiyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak Türkiye'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün meydandaki anıtının önünde anıtı kapatılır şekilde iş makinelerinin sergilenmesi şovunu çok abes buluyor ve kabul etmiyoruz" dedi.
Belediyenin 12 sene de  30 milyon lira  borcu bulunduğunu ifade eden Reşat Özdemir, şöyle konuştu:  "30 dedik o 22 dedi. Tabi belediye her yıl denetleniyor denetleme kurulu raporlarını getirir bakarız, borç alacak listesine. Belediyenin beton santrali ile ilgili 10 milyon liralık taahhüdü var bankalara. Bu borç oraya alınan araçlar ile ilgili garantörlük borcu . 10 milyon orada gözükmeyen yapılan işler, kesilmeyen faturalar var. Faturalar kesilmediği için özelikle İl Özel İdare Müdürlüğüne olan asfaltlama borcunu öğrenmek istiyoruz. Birde asfaltla ilgili özel şirkete ne kadar borcunuz var. Bunları öğrenmek istiyoruz. Belediye şeffaf olmalı. Hepimiz Bulancak'ta yaşıyoruz. Bulancak 20 yıl önce Karadeniz'de kent seviyesinde sayılan bir ilçe idi. Şimdi ise kent seviyesinden çıktık" d
'MÜTEAHHİTLİK ZİHNİYETİ İLE BU İŞLERİ YAPIYORLAR'
Başkan Özdemir açıklamasının devamında, "Otogarın arkasında bir ucube bekliyor. 4-5 senedir beton yığını. Salı günleri pazar yerinden geçen yabancı bir insan hayretler içinde kalıyor. Sanki burası Çambaşı Yaylası mı diye? Bizi 5 senedir bu sene taşınacağız diye oyalıyorlar. Halkı ilgilendiren bu tür yapılar halka sorulmalı. AKP'li belediye göreve geldikten sonra bir tane okul yeri ayrıldı mı? Ayrılmadı aksine ne yaptılar, mevcut okul yerleri bile iptale gitti. Yeşil alanlar imara açıldı Bulancak'ta. Tamamen müteahhitlik zihniyeti ile bu işleri yapıyorlar. Yeşil alanlara yapılaşmaya hayır diyoruz. Belediyenin müteahhitlikle işi olmaz, insana yatırım yapmalı. Belediye ticari düşünemez" diye konuştu.
'BELEDİYE BAŞKANIMIZ, MECLİSE BAŞKANLIK YAPMIYOR'
Belediye Meclis Üyesi Necmi Sıbıç, 2014 yılında Belediye Meclis Üyesi olarak seçildiklerini hatırlatarak, "Biz Bulancak'ın bir adım ileri gitmesi, gelişmesi için uğraşıyoruz. 3.'sü seneyi tamamladık. Yaklaşık 36 ya da 37 tane meclis toplantısı yaptık. Belediye Başkanımız her ayın ilk günü yapılan meclis toplantılarının ya 5 tanesine gelmiştir, ya da 6 tanesine. Bunlarında 2'sinde işim var diyerek yarıda bırakıp gitmişti. Belediye Başkanının görevleri içerisinde Belediye Meclisine başkanlık etmek maddesi yer alır. Ne yazık ki Belediye Başkanımız, meclise başkanlık yapmıyor. Basına yansıttığım TEDES'le ilgili bir de belediyenin mallarının mülklerinin satıldığı bir açıklama yaptık belediye meclis üyelerimizle birlikte. Biz bunları belediye meclisinde konuşmak için, defalarca orada ki arkadaşlara dedik ki, belediye başkanınıza lütfen söyleyin, meclise gelsin, başkanlık yapsın. Hatta bir toplantıda da eğer belediye başkanı meclise başkanlık yapmayacaksa, biz muhalefet meclis üyeleri olarak katılır, haziruna imzamızı atar ve toplantıyı terk ederiz dedik. Ondan sonra ki bir toplantıya geldi. Ondan sonra ki hiçbir toplantıya gelmedi katılmadı. Belediye Başkanı ile bunları konuşamayınca, bir sürü sıkıntılar var, bunların cevabını alamıyoruz. Sorduğumuz sorulara cevabı personeller veriyor. Sorduğumuz soruya cevap alamayınca bu işler bu hale geliyor. Çıkmışsın açıklama yapmışsın… 'Onların aklı yetmez' diye. Evet benim aklım yetmiyor. Şuanda içinde bulunduğumuz bina varya, burayı Bulancak Belediyesi sattı. Ve burayı CHP aldı. Şöyle bir mülk edinsin belediye 12 yılda ben söylediklerimden özür dileyeceğim. Cumhuriyet kurulduğundan bu yana CHP'li belediye başkanları bu işhanlarını yaptılar. Sen iş hanlarını sattım karşılığında kepçe aldım, dozer aldım diyorsun. Sen şuanda içinde bulunduğumuz bina gibi bir mülk al Bulancak Belediyesine kazandır, ben söylediklerimin hepsinden özür dileyeceğim" dedi.
'SUYU ELLERİNE YÜZLERİNE BULAŞTIRDILAR'
Belediye Başkanını sevdiklerini kaydeden Sıbıç, Recep Yakar'la bir işleri olmadığını, yapmış olduğu doğru şeyler için kendisine teşekkür ettiğini de dile getirerek, "Bulancak Meydanına beton döküp ben hizmet yaptım diyene teşekkür etmem. Beton şirketi ile ilgili kendisine çık açıklama yap dedim. Bunu bile anlatamadılar. Şirketin yüzde 100'ü Bulancak Belediyesinindir. 2003 ya da 2004'de AK Parti iktidara geldiğinde belediye şirketleri ile ilgili İçişleri Bakanlığı, Mülkiye Müfettişleri ve Sayıştay Denetçilerine kapatmışlar. Belediye şirketleri Belediye Meclisinin denetimine de kapalı. Sadece normal ticari mükelleflerini inceleyen vergi mükellefleri denetliyor. Bunun haricinde denetime kapalı. Bunu çık anlat dedik, bunu bile anlatmak bize düştü. Birde su ile ilgili onlar teşekkür etmekten çekiniyorlar. Ben bir önce ki belediye Başkanı Kadir Aydın'a yaklaşık 20 milyon euro üzerinde AB destekli bir proje aldığı için, Türkiye'de bu desteği alan 4 belediyeden biri olduğu için çıktım teşekkür ettim. Ama bunlar onu bile ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Sadece bugünkü Bulancak'ta suyun akmaması hepsinin egolarından kaynaklanan bir durum. İş bilmedikleri için müteahhitleri kaçırdılar" diye konuştu.
'MAZOTUN PARASINI SEN Mİ VERİYORSUN'
2004 yılında yapılan yerel seçimlerde Recep Yakar'ın ilçe başkanı olduğunu hatırlatan Sıbıç, "Bu dönemde Öner Eriş belediyenin araçlarını gezdirmişti. Recep Yakar, çıktı kürsü de aynen şunu söyledi; 'Ey Öner Eriş, kimin araçları ile kime hava atıyorsun' dedi. 'Bu bize hava attığın araçların yaktığı mazotun parasını sen mi veriyorsun, bizim cebimden çıkıyor o para' demişti. Öner Eriş'in gezdirdiği araçların yüzde 100'ü Bulancak Belediyesi'nindi. Senin gezdirmiş olduğun araçların yüzde 70'i bankaların leasingle alınmış araçlar. Bu araçların mazot parasını biz ödüyoruz. Bu araçları ilk önce Bulancak Belediyesine mal et, ondan sonra gezdir" dedi.
Diğer Belediye Meclis Üyesi Hasan Turan ise, belediyenin yeşil alanları sürekli imara açarak hukuksuz bir uygulama yaptığını dile getirdi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir