logo

reklam

BU NE HIRSTIR UZUN ARKADAŞ?

Bugünlerin moda tabiriyle paralel yapılanmanın anlamı; içinde bulunulan çevrede benmerkezci anlayışla teşkilatlanmak ve tüm çıkar/menfaat ve faydaları kendi lehinize çevirmek/yöneltmektir.

En yalın ve anlaşılır haliyle dernekleşmek ya da örgütlenmektir.

Bunun birinci aşaması, öncelikle bu dernek ya da örgüte masum bir isim bulmak ve kendinize yakın ve inanan arkadaş veya çıkar grubuyla ana çekirdeği/yönetimi oluşturmaktır. İkinci aşama ise bu grup etrafında size fazla itiraz etmeyecek ve sorgulamayacak üye veya taraftar gurubunu toparlamaktır.

Bu iki aşamayı tamamladınız mı masum gibi görünen isim altında oluşan bu dernek vasıtasıyla artık kamufle ettiğiniz amaç ya da amaçlarınıza yönelebilirsiniz.

Tüzüğünüz, amaçlarınız, vizyonunuz ve misyonunuz vardır ve artık bulunduğunuz çevrede bir yer edinmişsinizdir. Siyaset üstüsünüzdür ve siyasi bir amacınız yoktur gibi görünür insanları da buna inandırırsınız.

 

Başkanlığı da derneğe iyi niyetlerle katılan değişik kesim ve görüşleri temsil edenlere teklif edersiniz önce. Nasılsa bu teklifler, bir türlü teklif edilenlerde kalmaz. Bunda aynı anda birkaç kişiye teklif götürülmesi ve teklif götürülenlerin birbirinden haberdar olması ve birbirlerinin önüne geçmeme duygusu da etkili olur.

Nihai olarak başkanlık ta size en yakın akrabanız/arkadaşınızda kalır…

Her kesimden, her siyasi görüşten insanları bir çatı altında toplamışsınızdır ve her akşam toplanıp sohbetler yaparsınız. Derken yaklaşan yerel seçimler ve öncesinde yapılacak oda seçimleri konuşulmaya başlanır. Ama iyi niyetli ve şehrin geleceğiyle ilgili iyi ve güzel konuşmalardır bunlar.

Ve ne tesadüftür ki; hiç hesapta yokken birden Belediye Başkan adayı olursunuz. Sizinle aynı görüşte olmayanlar bile işin büyüsüne kapılmışlardır ve başkanlık çantada kekliktir artık…

Ama yetmez! Güya beklenmeyen bu başkan adaylığı başarısı oda seçimleriyle de parlatılmalıydı.

Sizi bitmenize rağmen; elinizden tutarak ayağa kaldıran, güçlü bir odanın başkanlığına getiren ve yeniden ihraç edildiğiniz partiye geri kazandıran dostlarınızın tüm yaptıklarını hiçe sayarak, sinsice ve alttan çalışarak ezdiğiniz gibi herkesi ezmeli ve tek hakim olmalıydınız…

Bu ne hırstır UZUN arkadaş?

Eğer oda seçimlerini de alırsanız, şehrin geleceğinin de tek hakimi olacaksınız. Hemen listeler ve adaylar planlanır ve derneğin de çabasıyla kapı arkası kulislerle oda seçimlerine yetiştirilir. Dernek ve aday olunan siyasi gücün de desteğiyle baskı kurulur.

Çarşamba günü yapılan ilk oda seçiminin sonucu örgüt için hüsran olur.

Perşembe günü yapılan ikinci oda seçiminin sonucu da ne yazık ki hüsrandır.

Galiba biraz fazla hızlı koştunuz. Evdeki hesap her zaman olduğu gibi çarşıya uymadı. Asıl hedefe giden yolda alınan bu iki mağlubiyet hiçte iyi olmadı.

Üstüne üstlük; iyi niyetlerle sizin asıl hedefinizi kamufle ettiğiniz oluşumda yer alanlarda uyanmaya başladı ve kurduğunuz örgüt çatırdamaya başladı.

Çözülmeler ve istifalar yakındır.

Bunu ben demiyorum. Çarşı da böyle konuşuluyor…

Çantada ki keklik mi?

Çoktaaan uçtu…

 

Zafer ÇAMALTI

03.03.2014

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TİTATİK ORKESTRASI

  07 Mart 2018 Köşe yazıları

  “Her ne kadar yaşamın kendisi bir rüya olsa da rüya yaşam değildir.” Hristo Boytchev’ in yazdığı , Özgür Aydın Sanat Merkezi Oyunculuk Atolyesi nin ilk oyunu olan  Titanik Orkestrası tiyatro severlerin karşısında. Özgür Aydın Sanat Merkezinin seyirciyle buluşturduğu oyunda bir grup serserinin hiç gelmeyecek bir treni beklerken yaşadıkları serüvenler konu ediliyor. Serseriler her gün biraz daha kaygıyla trene binebilmenin yollarını ararken bir gün trenden  atılan bir sandıkla yaşamları hiç olmadığı kadar değişiyor. Var olmak ile yok olm...
 • GİRESUN’A KİMLER İHANET EDİYOR?!

  05 Aralık 2017 Giresun, Köşe yazıları

  “Giresun’un tam ortasında yükselen ucube binanın yapımına kim ya da kimler izin verdiyse Giresun’a ihanet etmişlerdir.”  “Yüksek binalar gelişmişliğin değil bencilliğin ve gericiliğin sembolüdür”  Tevfik KARA MAYIS 2017’de memlekete gittiğimde bir de Giresunspor’un bir maçını izleyeyim dedim ve stadyuma girdim. Basın tribününde yerimi aldım. Aldım almasına da karşımda kibrit kutusu gibi yükselen  u...
 • RIZA OLAYI…

  19 Kasım 2017 Köşe yazıları

  Aralarında organize kirli ilişkiler olduğu yönünde ciddi iddialar olan bu kişileri 'ucu nereye giderse gitsin' eğer biz yargılasaydık, muteber kişi kabul edip aklamasaydık her şey farklı olurdu... Örneğin ABD'nin bu kişiler üzerinden elde ettiği istihbari bilgileri tehdite dönüştürmesine, ülkemize dönük emperyalist projelerini uygulatmak için uyguladığı baskılara ve onursuzlaştırmaya boyun eğmezdik.  Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, köklü bir dışiş...
 • SUÇSUZLUK VE CEZASI

  14 Ekim 2017 Köşe yazıları

  İçeriğine girmeyeceğim. Özeti şu… Nurettin Canikli’nin Fetullah Gülen’e ABD’de oturum izini alması için açılan davanın duruşmasında bir gurup milletvekili ile birlikte kefil olması, FETÖ’den aranan bir şahısa ait AKP il binasına 15 Temmuz sonrası Canikli’nin ve Cumhurbaşkanının pankartının asılmasına ilişkin yaptığım iki haber nedeniyle hakkımda açılan dava sonuçlandı.   Herkes yapmıştı, ulusal, yerel medya... Ama dava bana açıldı.  ...